Z ostatniej chwili

Nowy rok szkolny - rozpoczęty

2021-09-02 13:47:33 informacje
img

Ponad 30 tys. uczennic i uczniów rozpoczęło zajęcia po wakacyjnej przerwie. 1 września 1582 dzieci poszło do częstochowskich szkół po raz pierwszy - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 

W szkołach i przedszkolach, dla których organem prowadzącym jest Miasto Częstochowa, naukę rozpoczęło w tym roku łącznie 30.268 uczennic i uczniów, w tym: 13.444 w szkołach podstawowych (1582 w klasach pierwszych), 381 w szkołach specjalnych, 5587 w liceach, 4701 w technikach, 1238 w szkołach branżowych I i II stopnia, (2723 w klasach pierwszych szkół ponadpodstawowych ). Natomiast do miejskich przedszkoli i oddziałów przedszkolnych będzie uczęszczało 4917 dzieci.

Uroczysty przebieg miała inauguracja roku szkolnego w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza. Wszystko za sprawą Kamili Jedynak, uczennicy klasy IIIj, która zajęła pierwsze miejsce – w kategorii piosenka – w II edycji konkursu literacko-plastycznego „Polskie serce pękło. Katyń 1940” dla szkół ponadpodstawowych, a organizowanego przez Kancelarię Sejmu. Do jej wiersza „Pożegnanie Katyńczyka” napisano muzykę i utwór został wykonany podczas części artystycznej przez Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. W uroczystej inauguracji wzięła udział m.in. Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, wicewojewoda śląski Robert Magdziarz, zastępca Śląskiej Kurator Oświaty Jacek Szczotka oraz zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Stefaniak.

Szkoły i przedszkola, dla których organem prowadzącym jest Miasto Częstochowa będą od 1 września funkcjonowały w trybie stacjonarnym w oparciu o wytyczne MEN, GIS i MZ.

Od 23 sierpnia dla tych placówek oświatowych z Magazynów Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego wydawane są m.in. płyny do dezynfekcji, maseczki i jednorazowe rękawiczki, przekazywane przez Gminę Miasto Częstochowam, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Mają wystarczyć na najbliższe trzy miesiące - do listopada.

Otrzymują je 133 placówki, w tym m.in. żłobki, przedszkola, placówki szkolno-przedszkolne, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych oraz Bursa Miejska.

Wydane zostanie im łącznie: 80.200 szt. rękawiczek jednorazowych,109.000 szt. maseczek jednorazowych, 1560 butelek 0,5l żelu do dezynfekcji rąk z dozownikiem, 1068 baniaków 5l płynu do dezynfekcji rąk, 620 butelek 1l koncentratu do dezynfekcji powierzchni (z każdej butelki po rozcieńczeniu wodą można otrzymać 200 l gotowego preparatu), 444 baniaki 5-litrowe mydła antybakteryjnego oraz 350 przyłbic.

Ogólna wartość przekazywanych materiałów to ok. 210 tys. zł.

Wszystkie zakupy sfinansowano z budżetu miasta. Dotychczas do Częstochowy nie dotarły jeszcze żadne zapowiadane przez rząd środki przeznaczone do zabezpieczenia pracy placówek oświatowych w nadchodzącym roku szkolnym.

Zdjęcie z uroczystości udostępnione przez IV LO im. H. Sienkiewicza / Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.015 seconds.