Z ostatniej chwili

Nowy samochód TOZ do transportu zwierząt

2020-02-07 15:52:45 informacje
img

Nowy pojazd wyruszy na pomoc potrzebującym zwierzakom. Jego fundatorami są wszyscy, którzy wsparli  częstochowski oddział Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami przekazując 1 proc. podatku. Właśnie z tych funduszy kupiono bowiem nowy samochód dla Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt przy ul. Gilowej. TOZ na zlecenie Miasta prowadzi je od 1991 r. – informuje Marcin Breczko z Biura Prasowego Urzędu Miasta.

Nowy samochód będzie wykorzystywany przez Schronisko do interwencji związanych z przewożeniem bezdomnych zwierząt, przymusowym odbiorem czworonogów oraz udzielaniem im pomocy po wypadkach. Samochód używany do tych celów dotychczas ma już kilkanaście lat i jest użyczony częstochowskiemu oddziałowi TOZ-u w ramach prowadzenia Schroniska.

Podczas prezentacji pojazdu 7 lutego na pl. Biegańskiego władze miasta reprezentował zastępca prezydenta Częstochowy Andrzej Babczyński. Obecni byli także: naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta Andrzej Szczerba, pełnomocniczka prezydenta miasta ds. ochrony zwierząt Małgorzata Iżyńska oraz przedstawiciele częstochowskiego oddziału TOZ – m.in. prezes Andrzej Stolarczyk i długoletnia kierowniczka placówki przy ul. Gilowej, inspektorka TOZ Małgorzata Tomżyńska.      

Częstochowskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt powstało w 1985 r. jako dział Zakładu Oczyszczania Miasta. W placówce było początkowo tylko 6 boksów, 2 klatki i kilka blaszanych baraków służących za gabinet lekarski, biuro, kuchnię i pomieszczenia dla obsługi. Mogło tam wówczas przebywać nie więcej niż 20 psów. W 1991 r. prowadzenie Schroniska przejął częstochowski oddział Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce – i robi to do dziś w ramach umowy z Urzędem Miasta Częstochowy.

Dziś na terenie schroniska znajdują się boksy ogólne z wybiegami, boksy murowane, boksy – kwarantanny, pomieszczenia i wybiegi dla szczeniąt i młodych psów, boksy pojedyncze dla większych psów, boksy obserwacyjne, szpitalne, „dom kota”, budynek administracyjno-gospodarczy z gabinetem lekarskim i salą zabiegową oraz pomieszczenie kwarantanny, a także 3 spacerniaki dla psów – 2 z nich powstały jako inwestycja z budżetu obywatelskiego. W 2019 r. w ramach budżetu obywatelskiego rozbudowano także boksy zewnętrzne dla kotów i szczeniąt. W Schronisko zatrudnia obecnie 19 pracowników – w tym 2 lekarzy weterynarii. Rocznie w placówce przy ul. Gilowej przebywa na stałe średnio ok. 200 psów i 70 kotów. Wysokość dotacji przekazywanej przez miasto na jej prowadzenie to obecnie 1,2 mln zł rocznie.

Miasto powierza prowadzenie schroniska Towarzystwu Opieki nad Zwierzętami w Polsce. Jego częstochowski  Oddział istnieje od 150 lat i był jednym z pierwszych Polsce. Należał także do pionierskich organizacji tego typu w Europie.  Cele statutowe TOZ-u wykraczają poza interwencje w zakresie ochrony i pomocy zwierzętom – obejmują także działalność edukacyjną, głównie wśród dzieci i młodzieży, jak również akcje zachęcające do adopcji „schroniskowych” psów i kotów. Wszystkie te działania nie byłyby możliwe bez wsparcia darczyńców – także tych, którzy przekazują tej organizacji pożytku publicznego 1 proc. podatku. Również dzięki tym środkom TOZ co roku kupuje wyposażenie dla potrzeb częstochowskiego Schroniska, wspierając tym samym samorząd w jego utrzymaniu.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

 

Page generated in 0.0193 seconds.