Z ostatniej chwili

O cyberbezpieczeństwie w Urzędzie Miasta - najpierw z młodymi

2023-02-07 11:01:41 informacje
img

Uczennice i uczniowie szczelnie wypełnili salę sesyjną, w której zainaugurowano serię szkoleń kompetencji cyfrowych – z naciskiem na bezpieczeństwo i dane osobowe. Projekt prowadzi Stoelzle Częstochowa - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.  
Zorganizowane 1 lutego kilkugodzinne spotkanie w sali sesyjnej UM było zarazem inauguracją projektu „Cyberbezpieczni ze Stoelzle”. Mają się na niego złożyć m.in. warsztaty w szkołach, które zgłosiły się do udziału. Celem inicjatywy jest zwiększenie kompetencji cyfrowych różnych grup lokalnej społeczności, z naciskiem na bezpieczeństwo i ochronę danych w Internecie. Firma Stoelzle zaprosiła do współpracy także Jurajski Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej oraz Agencję Rozwoju Regionalnego w Częstochowie. A samą datę inauguracji wybrano nie bez powodu, bo zaledwie parę dni po Europejskim Dniu Ochrony Danych Osobowych, czyli 28 stycznia. 
Gości powitał zastępca prezydenta Częstochowy Piotr Grzybowski. Podziękował firmie Stoelzle, jej partnerom, a także zaangażowanym w projekt jednostkom Urzędu Miasta – w tym Wydziałowi Edukacji. Zauważył, że dziś cyberbezpieczeństwo ma tę samą wagę, co bardziej tradycyjnie rozumiane bezpieczeństwo w życiu codziennym. Uświadomił młodej publiczności, że nie tylko prywatne konta użytkowniczek i użytkowników sieci, ale i polskie instytucje – w tym sektor finansowy – są regularnie atakowane przez sprawne, zorganizowane grupy. – Najsłabszym punktem każdego systemu jest człowiek – mówił. –  Wielu z nas nie ma świadomości, jak wielkie straty można ponieść w wyniku niepilnowania pewnych procedur. Pozwalamy na dostęp do ogromnej liczby naszych danych. Fajnie więc, że poświęciliście trochę swojego czasu, aby tu być – mam nadzieję, że wiele z tego wyniesiecie. A jeżeli przy okazji uchronicie siebie i swoje rodziny przed stratą finansową czy wizerunkową, to bardzo dobrze.
Pierwszą prelekcję, przedstawiającą ogólne założenia projektu, wygłosiła dr Magdalena Celeban, Inspektorka Ochrony Danych Stoelzle,  wielokrotnie zajmująca się szkoleniami dla mieszkanek i mieszkańców Częstochowy, w tym dla lokalnych organizacji „trzeciego sektora”. Były to choćby warsztaty z cyklu „Chroń swoją prywatność” czy w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego GIODO „Twoje dane – twoja sprawa”. 
Kolejna prelekcja dotyczyła „cyfrowego minimalizmu”, zachowania równowagi online-offline, czyli między obecnością w wirtualnej przestrzeni, mediach społecznościowych, a skupieniem się na przeżywaniu rzeczywistości poza Internetem. Ostatni wykład koncentrował się na tym, w jaki sposób social media wpływają na naszą samoocenę. Prelekcje wygłosili Maciej Kępka z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, udzielającej m.in. bezpłatnej pomocy dzieciom doświadczającym krzywdzenia czy przemocy, oraz Barbara Michalska z Fundacji Edukabe zajmującej się minimalizowaniem zjawisk nacechowanych brakiem tolerancji czy szeroko rozumianą przemocą.  Obie fundacje także były już wcześniej zaangażowane w organizację spotkań o podobnej tematyce w Częstochowie. 
W konferencji, która odbyła się po patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy, wzięło udział ok. 120 uczennic i uczniów z częstochowskich szkół wraz ze swoimi opiekunkami. 
Projekt Stoelzle dopiero rusza – obok kolejnych spotkań z dziećmi i młodzieżą w planach są też szkolenia z grupami dorosłych, w tym seniorek i seniorów. 
Fot. Łukasz Kolewiński / Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0168 seconds.