Z ostatniej chwili

O krainach, których większość z nas nigdy nie odwiedzi

2024-05-15 12:52:05 informacje
img

Najbliższy piątek i sobota – 17 i 18 maja –upłyną pod znakiem 8. Częstochowskiego Festiwalu Podróżniczego „Za Horyzontem”. Do MDK przyjadą ciekawi goście, aby opowiedzieć m.in. o Maroku, Indiach, Uzbekistanie czy Argentynie – zapowiada Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Wstęp na wszystkie festiwalowe spotkania jest bezpłatny. Gospodarzem festiwalu będzie Miejski Dom Kultury przy ul. Łukasińskiego 50/68.
Festiwalowe spotkania poprowadzi Maciej Hasik. W piątek 17 maja pierwszym prelegentem będzie Krzysztof Krygier. Opowie o Maroku jako barwnych wrotach do Afryki, łączących odmienności kultur arabskiej i berberyjskiej. Dowiemy się m.in. jak zabrać się za zorganizowanie sobie podróży do tego kraju na własną rękę. Kolejnym gościem będzie  Kuba (Qba) Bociąga – częstochowianin-obieżyświat, który wydał właśnie drugą część swojej podróżniczej książki ,,100 krajów przed 40-tką”. Tego samego wieczora o jodze w Indiach opowie jeszcze Weronika Gawrys-Łowicka, która wybrała się do tego kraju, aby odbyć kurs w założonym w 1923 r. instytucie jogi w Kaivalyadhama w Lonavli. Pierwszy dzień skończy się wernisażem podróżniczych fotografii autorstwa Grzegorza Skowronka, Lidii Pilichowskiej i Marcina Psiuka.  
Sobotę otworzy spotkanie z Agnieszką Pikulicką-Wilczewską – korespondentką Reutera w Europie Środkowej i Wschodniej, także redaktorką publikacji naukowych wokół wojny w Ukrainie. Jej teksty z Azji Centralnej, Europy i Bliskiego Wschodu ukazywały się m.in. na portalach Guardiana, Al Jazeery czy Associated Press. W listopadzie 2021 r. – w związku ze swoją pracą dziennikarską – została wydalona z Uzbekistanu, dostając przy tym zakaz wjazdu do tego kraju. Mieszkając tam bowiem kilka lat, opisywała powszechną korupcję, fundamentalizm religijny, fatalną sytuację kobiet czy osób LGBT+. Na częstochowskim festiwalu opowie o swojej książce „Nowy Uzbekistan”, opublikowanej przez Wydawnictwo Czarne.
Wokół Argentyny będzie się koncentrować spotkanie z Pauliną Lewandowską – latynoamerykanistką, która ma za sobą samotną podróż przez prawie wszystkie kraje Ameryki Łacińskiej, autorką bloga  Z pamiętnika podróżoholika, obecnego także na FB. W ostatnich latach Argentyna stała się – jak mówi – jej drugim domem. Dlatego kraj ten to dla niej nie tylko tango i futbol, ale yerba mate, asado czy chacarera. Podróżniczka opowie też o tych bardziej ponurych aspektach tamtejszego życia –  kryzysach i inflacji.
Gościem specjalnym będzie natomiast Przemysław Kossakowski – pochodzący z Częstochowy dziennikarz, dokumentalista i podróżnik, laureat m.in. Telekamery w roku 2021. W 2014 r. wydał książkę „Na granicy zmysłów” będącą zapisem fascynujących, często mrożących krew doświadczeń autora z przeróżnej maści znachorami, uzdrowicielami i egzorcystami z Bałkanów, Ukrainy, Rosji i Polski.  
Drugi dzień festiwalu zamknie seans „Pieśni wielorybów” w reż. Jean-Alberta Lièvre. Film zabierze widzów na wędrówkę z tymi stworzeniami po oceanach całego globu, pokazując niezwykłe zdolności i bogate życie społeczne tych żyjących na Ziemi od 40 milionów lat zwierząt. Oprócz zapierających dech w piersiach ujęć zrealizowanych przez najlepszych fotografów przyrody, posłuchamy oryginalnej ścieżki dźwiękowej z muzyką m.in. Leonarda Cohena, Jóhanna Gunnara Jóhannssona, Sigur Rós czy Kronos Quartet.

Page generated in 0.0158 seconds.