Z ostatniej chwili

Od 31 I rejestracja używanych aut na nowych zasadach

2022-01-25 14:11:27 informacje
img

Po zakupie auta nie będziemy musieli zmieniać tablic rejestracyjnych. Nowe regulacje wprowadzają też możliwość czasowego wyrejestrowania samochodu osobowego – pod pewnymi warunkami - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Po zakupie używanego samochodu nie trzeba będzie wymieniać tablic rejestracyjnych. Będziemy mogli złożyć wniosek o rejestrację pojazdu z prośbą o zachowanie jego dotychczasowego numeru rejestracyjnego (w tym tablicy) – jeżeli tylko jest on zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz ma czytelne, utrzymane w należytym stanie tablice zgodne z obowiązującym wzorem. Jako nowi właściciele będziemy mogli zachować dotychczasowe numery samochodu niezależnie od tego, z jakiego województwa pochodzi.
Możliwość zachowania tablic rejestracyjnych nie będzie dotyczyła tzw. czarnych tablic oraz białych z flagą PL. Przy rejestracji pojazdu trzeba będzie przedłożyć tablice rejestracyjne do legalizacji lub wymiany oraz dokumenty wymagane na podstawie art. 72 ustawy Prawo o ruchu drogowym.
Do wymiany tablic rejestracyjnych na częstochowskie zachęca zastępca prezydenta Częstochowy Piotr Grzybowski: – Jeżdżenie „na tablicach” naszego miasta może być jednym ze sposobów manifestowania lokalnego patriotyzmu, podkreślenia, że jesteśmy z Częstochowy – a w innych miejscach Polski także pokazania naszej kultury jazdy, udowodnienia, że częstochowianki i częstochowianie za kółkiem są dobrymi i rozsądnymi kierowcami. I warto, aby nie mylono nas z kierowcami z innych powiatów.
Przepisy wchodzące w życie od 31 stycznia umożliwią także czasowe wycofanie samochodu osobowego z ruchu – jednak tylko w przypadku konieczności wykonania naprawy wynikającej z uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji lub w przypadku wystąpienia tzw. szkody istotnej. Samochód  będzie można wycofać z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy – bez możliwości przedłużenia tego okresu.
Po naprawie – przed ponowną rejestracją i dopuszczeniem do użytkowania – samochód będzie musiał przejść dodatkowe badanie techniczne na stacji diagnostycznej. Zgodnie z nowymi przepisami samochodu osobowego nie będziemy mogli ponownie wycofać z ruchu wcześniej niż po upływie 3 lat od dnia, w którym upłynął określony w ostatniej decyzji okres czasowego wycofania. 

Page generated in 0.0212 seconds.