Z ostatniej chwili

Od 4 V ruszają hotele, galerie handlowe, rehabilitacja

2020-04-30 11:43:30 informacje
img

Po weekendzie zostaną otwarte hotele, centra handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe, będzie też można korzystać z rehabilitacji leczniczej, a sklepy budowlane będą czynne w weekendy. To kolejny zapowiadany przez rząd etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19.
To nie koniec zmian, które mają być wprowadzane stopniowo już w najbliższych dniach.  
Od poniedziałku 4 maja zostaną zniesione istotne ograniczenia w handlu. Obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m kw. – czyli centra handlowe, sklepy wielkopowierzchniowe – zostaną otwarte. Będzie obowiązywał jednak limit osób, na 1 osobę musi przypadać 15 m kw. powierzchni handlowej (do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się korytarzy).
W centrach handlowych nie będą jednak mogły funkcjonować kluby fitness i przestrzeń rekreacyjna (np. place zabaw) oraz miejsca, w których spożywa się posiłki na miejscu (tzw. food court).
Rząd uchyla również dotychczasowy zakaz handlu w weekendy dla wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych. 
Od 4 maja będą mogły być świadczone usługi hotelarskie i noclegowe pod warunkiem, że zachowane będą szczególne zasady bezpieczeństwa (dotychczas mogły z nich korzystać tylko osoby w delegacji i w kwarantannie). W hotelach i obiektach noclegowych ograniczona zostaje nadal działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych – np. siłowni, basenów. Natomiast restauracje hotelowe będą mogły wydawać posiłki gościom hotelowym do pokoju, nie będą mogły serwować ich na miejscu.
Po majowym weekendzie będą mogły rozpocząć swoją działalność także biblioteki, archiwa, muzea. Będą jednak otwierane stopniowo i w różnym czasie. Konkretny termin otwarcia będzie musiał być skonsultowany z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną.
Chorzy i cierpiący na dolegliwości bólowe będą mogli od 4 maja korzystać z rehabilitacji leczniczej. Salony masażu nadal pozostaną zamknięte.
Od środy 6 maja organy prowadzące żłobki i przedszkola będą mogły je otworzyć, mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Ze względu na sytuację epidemiologiczną możliwe będzie ograniczenie liczebności grupy przedszkolnej oraz dzieci objętych opieką w żłobkach.
Jednostka samorządu terytorialnego może także zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie. Zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany rodzicom, gdy przedszkole i żłobek będą zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego albo gdy żłobek lub przedszkole nie będzie mogło zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane epidemią.
Jak zaznaczono w serwisie rządowym, stopniowy powrót do normalności nie zwalnia ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. O czym należy szczególnie pamiętać?
- Zachowuj 2-metrową odległość od innych w przestrzeni publicznej.
- Obowiązkowo zasłaniaj nos i usta w miejscach publicznych.
- Pracuj i ucz się zdalnie, jeśli tylko to możliwe.
- Ściśle przestrzegaj zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu).
- Kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.

Page generated in 0.017 seconds.