Z ostatniej chwili

Olsztyn odzyskuje prawa miejskie

2021-12-30 23:30:27 informacje
img

Od 1 stycznia 2022 Olsztyn odzyskuje prawa miejskie, utracone w 1870 r. - informuje Urząd Gminy.
Tomasz Kucharski, wójt Gminy Olsztyn, odebrał 30 grudnia z rąk premiera Mateusza Morawieckiego akt nadania Olsztynowi statusu miasta. Uroczystość odbyła się w Sali im. Tadeusza Mazowieckiego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 
Rok 2022 Olsztyn powita już jako miasto i gmina miejsko-wiejska. Odzyska prawa miejskie zabrane ukazem cara Rosji w 1870 r. za wsparcie, jakiego mieszkańcy udzielili powstańcom styczniowym. Prawa miejskie nadał Olsztynowi król Kazimierz Jagiellończyk w 1488 r. 
W herbie Olsztyna figurują insygnia królewskie. Historycznie Olsztyn był miastem królewskim, w którym król Zygmunt Stary rezydował w czasie pielgrzymek na Jasną Górę.
Uzyskanie statusu miasta wiąże się ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości. To także szansa, by pozyskać nowych inwestorów, ale też sięgnąć po fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich.
Olsztyn spełnił wszystkie przesłanki, by być miastem: ze swoim układem urbanistycznym, infrastrukturą, nierolniczym charakterem zatrudnienia mieszkańców. Inicjatywę przywrócenia praw miejskich poparł lokalny komitet, w skład którego weszli: długoletni proboszcz parafii Olsztyn ks. prałat Ryszard Grzesik, historyk, publicysta, radny Rady Gminy Olsztyn Marek Romański oraz Mariola Matysek, długoletnia dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury w Olsztynie. 
Działania na rzecz przywrócenia praw miejskich dla Olsztyna uzyskały pozytywne opinie Rady Gminy Olsztyn, Wojewody Śląskiego, poprzedzone były też konsultacjami społecznymi z mieszkańcami. Stosowne rozporządzenie Rada Ministrów wydała 30 lipca. Na jego mocy od 1 stycznia 2022 r. jurajski Olsztyn znowu pojawi się na mapie polskich miast. 
- To nie tylko zmiana nazwy, to przede wszystkim zwiększenie szans rozwojowych dla Waszych miejscowości. Oznacza to także wzrost aspiracji i ambicji lokalnych społeczności – powiedział podczas  uroczystości wręczania aktów nadania statusu miasta 10 polskim miejscowościom premier Mateusz Morawiecki. Towarzyszyli mu w tym  sekretarze stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji: Maciej Wąsik i Paweł Szefernaker.
W uroczystości w kancelarii premiera uczestniczył także Janusz Konieczny, Przewodniczący Rady Gminy Olsztyn.  
1 stycznia 2022 r. prócz Olsztyna prawa miejskie uzyskuje dziewięć  miejscowości: Pruszcz w woj. kujawsko-pomorskim, Izbica w woj. lubelskim, Lutomiersk i Bolimów w woj. łódzkim, Cegłów, Nowe Miasto i Jedlnia-Letnisko w woj. mazowieckim, Iwaniska w woj. świętokrzyskim oraz Kaczory w woj. wielkopolskim.


Fot. Urząd Gminy Olsztyn

Page generated in 0.0203 seconds.