Z ostatniej chwili

Oskarżony za sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym i spowodowanie śmiertelnego wypadku drogowego

2022-11-24 11:49:59 informacje
img

Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Północ skierowała do Sądu Rejonowego w Częstochowie akt oskarżenia przeciwko 48-letniemu Sebastianowi Z., dotyczący zdarzenia drogowego w Częstochowie 15 listopada 2021 r., w wyniku którego śmierć poniósł 47-letni pieszy.

Jak informuje rzecznik prasowy prokurator Tomasz Ozimek, w toku śledztwa ustalono, że 15 listopada 2021 r. o godz. 19.00 Sebastian Z. w towarzystwie żony jechał samochodem marki BMW od skrzyżowania ul. Sobieskiego z al. Wolności w kierunku al. Jana Pawła II. Kierowca prowadził pojazd z niebezpieczną prędkością 81 km/h przy dozwolonej prędkości 50 km/h. Na tym odcinku drogi Sebastian Z. przejechał przez 3 przejścia dla pieszych, choć sygnalizacja świetlna wskazywała dla jego kierunku kolor czerwony. Przejeżdżając przez skrzyżowanie al. Wolności z alejami NMP., wjechał na przejście dla pieszych, na którym znajdowało się co najmniej 10 osób. Piesi, aby uniknąć potrącenia, uciekli na pobocze. Na tym skrzyżowaniu Sebastian Z. potrącił przechodzącego na zielonym świetle 47-letniego mężczyznę. Przed potrąceniem nie wykonał żadnych manewrów obronnych, takich jak hamowanie lub zmiana kierunku jazdy. 

Po potrąceniu pieszego Sebastian Z. nie zatrzymał pojazdu i kontynuował jazdę al.  Kościuszki, zwiększając prędkość do 94 km/h. Po przejechaniu kilkudziesięciu metrów uderzył w tył prawidłowo poruszającego się samochodu marki AUDI, którym podróżowały 4 osoby.  

W wyniku wypadku 47-letni mężczyzna odniósł poważne obrażenia ciała, na skutek których zmarł w szpitalu 8 grudnia 2021 r. 

W postępowaniu ustalono, że prowadząc samochód, Sebastian Z. naruszył sądowe zakazy prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, z których jeden obowiązywał do czerwca 2022 r., a drugi do października 2025 r. Ponadto stwierdzono, że znajdował się pod wpływem środka odurzającego – leku opioidowego.   

W śledztwie Sebastianowi Z. przedstawiono zarzuty sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym, spowodowania śmiertelnego wypadku drogowego pod wpływem środka odurzającego i ucieczki z miejsca zdarzenia oraz naruszenia sądowych zakazów prowadzenia pojazdów. Przesłuchany w charakterze podejrzanego Sebastian Z. przyznał się do popełnienia zarzuconych mu przestępstw oraz wyjaśnił, że nie pamięta przebiegu zdarzeń. 

W przeszłości był wielokrotnie karany m.in. za przestępstwa naruszenia sądowych zakazów prowadzenia pojazdów. 

W toku śledztwa na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Częstochowie zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie.

Za zarzucane oskarżonemu przestępstwa grozi do 12 lat pozbawienia wolności. 

Sąd Rejonowy w Częstochowie wyznaczył termin pierwszej rozprawy na 7 grudnia 2022 r.

Page generated in 0.0173 seconds.