Z ostatniej chwili

Oszuści wzywają na Policję

2020-10-23 15:42:24 informacje
img

Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji ostrzega przed oszukańczymi wiadomościami przesyłanymi drogą elektroniczną. W treści wiadomości znajduje się wezwanie na policję. Pobranie i otworzenie załączonego pliku może zainfekować komputer złośliwym oprogramowaniem, które może wykradać dane osobowe lub doprowadzić do całkowitego zablokowania go. Oszuści żądają okupu za odszyfrowanie danych i dostęp do komputera.

Jeżeli padłeś ofiarą oszustów, skontaktuj się natychmiast ze swoim bankiem. Zmień hasła do wszystkich kont bankowych, poczty elektronicznej oraz innych portali.
Policja przestrzega przed opłacaniem oszustów w celu odblokowania komputera. Zastosowanie się do poleceń przestępców motywuje ich do dalszego działania. Dokonanie opłaty nie zapewnia odzyskania dostępu do komputera. W razie utraty kontroli nad swoim sprzętem, skontaktuj się z najbliższą jednostką policji.
W przypadku zablokowania komputera, pomocy można też szukać na stronie międzynarodowego projektu: nomoreransom.org, którego uczestnikiem jest również Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji.
 
Patryk Pyrek

Page generated in 0.0181 seconds.