Z ostatniej chwili

Park wodny gotowy w 95%

2020-07-10 10:27:49 informacje
img

Częstochowski Park Wodny jest gotowy w 95 procentach. Na pozostałe 5% wykonawca ma czas do połowy września – wtedy bowiem zaplanowano zakończenie inwestycji przy ul. Dekabrystów 45. W środku, oprócz strefy rekreacyjnej, znajdziemy urozmaiconą strefę odnowy biologicznej. Na zewnątrz, przy Pływalni Letniej, zostało sporo powierzchni plażowej wokół otwartego basenu, która przyda się w upały - informuje Marcin Breczko z Biura Prasowego Urzędu Miasta.  

Inwestycja jest realizowana w formule „projektuj – buduj” na terenie Pływalni Letniej przy ul. Dekabrystów, administrowanej przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Zakres robót objął – oprócz budowy samego budynku aquaparku – wykonanie dróg wewnętrznych, parkingów, chodników, niezbędnej infrastruktury technicznej oraz zagospodarowanie terenu.

Trzykondygnacyjny, podpiwniczony budynek parku wodnego – o prostej bryle, z płaskim dachem – dłuższym bokiem zwrócony jest równolegle do ul. Dekabrystów. Jego kształt i usytuowanie zaprojektowano tak, aby pozostawić maksymalnie duże powierzchnie plażowe między nowym obiektem a istniejącą Pływalnią Letnią.

Plac gospodarczy z wejściami technicznymi zajął stronę wschodnią. Natomiast od południowo-zachodniej wzniesiono obszernie przeszkloną halę basenową.

Niecka rekreacyjna z przyszłymi atrakcjami wodnymi zajmuje centralną strefę hali. Wydzielono też mniejsze strefy – dziką i leniwą rzekę, grotę sztucznej fali czy część z wytwarzaną za pomocą kuli sztuczną falą. Jest też strefa z masażami (podwodnymi i nadwodnymi), gejzerami powietrznymi, a także strefa relaksu z leżankami i ławeczkami z masażem. W pobliżu niecki rekreacyjnej umieszczono baseny z hydromasażem oraz miejsca wypoczynku na leżakach. Wydzielona została również przestrzeń na brodzik dla dzieci. Zamontowano dwie zjeżdżalnie typu „Anakonda” – o ,,zawiłej”, a więc pełnej zakrętów konstrukcji – oraz jedną szeroką zjeżdżalnię rodzinną.

Ze strefy SPA skorzystamy na piętrze –  znajdziemy tam docelowo saunę suchą fińską, biosaunę z solą, łaźnie – kamienną i rzymską czy caldarium (czyli nieco ,,łagodniejszą” wersję sauny, bezpieczniejszą dla osób unikających wysokich temperatur). Do dyspozycji będzie też sauna „4 żywiołów”, grota lodowa, sauna Infrared (czyli na podczerwień), grota solna, prysznice „atrakcji i doznań”, a także basenik schładzający i basen solankowy. Także na piętrze będzie taras relaksacyjny z placem zabaw oraz część gastronomiczna w antresoli – bary „suchy” i „mokry”. Piętro pomieści też pomieszczenia administracyjne.

Na parterze na gości będą czekać kasy oraz strefa szatni z 227 szafkami dla 554 osób, 20 przebieralni (w tym jedna dla osób z niepełnosprawnościami) oraz – dodatkowo – 2 szatnie dla grup zorganizowanych (łącznie dla 105 osób) i 3 przebieralnie (w tym jedna dla gości z niepełnosprawnościami). Na poziomie piwnicy znajdą się parking oraz pomieszczenia techniczne, socjalne i magazynowe.

A jak częstochowski aquapark będzie prezentował się ogólnie w co ciekawszych liczbach? Jego łączna powierzchnia zabudowy to ponad 3200 m kw. Lustro wody basenów zajmie niemalże 800 m kw., a maksymalna głębokość wody to 1,35 m. Zjeżdżalnie będą wysokie na ponad 18 m. Przy budynku do dyspozycji gości będzie 227 miejsc parkingowych (w tym 46 w parkingu podziemnym).

Wykonawca informuje, że roboty są zaawansowane w 95 procentach. W środę ze stanem prac przy tej jednej z największych trwających obecnie miejskich inwestycji zapoznał się prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk w towarzystwie naczelnika Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych Urzędu Miasta Częstochowy Michała Koniecznego.

Jeśli kolejne niespodziewane okoliczności nie staną na przeszkodzie – a okres pandemii przyczynił się do opóźnień w budowie – ostateczny finał budowy aquaparku ma nastąpić 15 września. Termin uruchomienia parku wodnego w Częstochowie dla wszystkich chętnych będzie zależał zarówno od odbiorów i uzyskania zgody na użytkowanie, jak i od oceny aktualnej sytuacji epidemicznej w kraju.

Całościowy koszt robót, którymi zajmuje się konsorcjum CZ.P.B.P. „Przemysłówka” Spółka Akcyjna i Z.R.B. KAR-BUD, to nieco ponad 51, 5 mln zł.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

 

Page generated in 0.0164 seconds.