Z ostatniej chwili

Pierwszy „elektryk” na testach w Częstochowie

2020-09-01 10:50:39 informacje
img

Testowy autobus elektryczny marki Autosan został zaprezentowany w poniedziałek 31 sierpnia na terenie zajezdni MPK w Częstochowie. Przez miesiąc będzie sprawdzany podczas kursów z pasażerami - informuje Maciej Hasik. Rzecznik prasowy MZDiT oraz MPK.

15 takich autobusów będzie przedmiotem zamówienia MPK po podpisaniu umowy z wyłonionym w przetargu producentem - a jest nim właśnie Autosan.

Autobusy trafią do MPK najpóźniej z końcem roku. Testowy egzemplarz pojawi się na trasach kilku linii (o numerach: 12, 15, 17 i 19, ale niewykluczone, że incydentalnie także na innych trasach). 

Gratuluję MPK zawarcia ugody z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, która pozwoli rozliczyć program Gazela poprzez osiągnięcie efektu ekologicznego i rzeczowego, a co za tym idzie uzupełnić tabor o 15 nowych autobusów elektrycznych – podkreślił prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk.

Oprócz 15 nowych elektryków (takich jak wersja testowa) MPK ma obowiązek przywrócić do końca 2023 r. łącznie minimum 25 hybryd. Za każdą sztukę z pozostałych 15 pojazdów hybrydowych, której nie udałoby się należycie zmodyfikować, MPK do końca 2034 r. musi kupić inny nowy autobus ekologiczny.

- Bardzo się cieszymy, że dołączą do nas niebawem pierwsze w pełni elektryczne autobusy – powiedział Robert Madej, zastępca prezesa częstochowskiego MPK. – Testy będą okazją do zaznajomienia się ze specyfiką tych nowoczesnych aut: wydajnych, bo zasięg jednego ładowania szacowany jest na 240 km, ponadto z bogatym wyposażeniem, bo z biletomatem do płatności zbliżeniowych na pokładzie oraz w pełni monitorowanych i klimatyzowanych – podsumował Madej.

Fot. Materiały MPK

Page generated in 0.0177 seconds.