Miasto ma gotowy projekt budowy sali gimnastycznej przy I LO im. Słowackiego i stara się o środki zewnętrzne. Zamierza wyburzyć dawną bursę i postawić nowy budynek o powierzchni użytkowej blisko 1,3 tys. m kw. – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta
W planie jest budowa sali gimnastycznej wraz z niezbędnym zapleczem socjalno-sanitarnym oraz technicznym – w miejscu budynku dawnej bursy miejskiej przeznaczonego do rozbiórki. Planowane jest: zagospodarowanie działki z uwzględnieniem pozostawienia istniejącej drogi pożarowej, przygotowanie miejsc postojowych, nasadzenia nowej zieleni oraz wykonanie zewnętrznych odcinków instalacji.
Budynek został zaprojektowany jako uzupełnienie zabudowy pierzejowej po rozbiórce budynku bursy, oczywiście z istotnym poszerzeniem obecnego wjazdu na teren szkoły od strony Alei Kościuszki. Ma być wyposażony w niezbędne instalacje wewnętrzne: elektryczną, wodociągową, centralnego ogrzewania, wentylację mechaniczną i instalację kanalizacyjną. Zaprojektowano go na rzucie w kształcie litery L.
Na parterze ma być strefa wejściowa do sali gimnastycznej, pomieszczenie sali fitness, pomieszczenia techniczne oraz miejsca postojowe pod budynkiem. Sala gimnastyczna została zlokalizowana na pierwszej kondygnacji budynku.
Powierzchnia użytkowa samej sali sportowej wg dokumentacji technicznej to 570 m kw., powierzchnia zabudowy budynku – ok 1. tys. m kw., a użytkowa – blisko 1,3 tys. m kw.. Kubatura - to 10,3 tys. m sześc. Budynek ma zapewniać dostęp osobom z niepełnosprawnościami.
Inwestycja została zgłoszona do dofinansowania w ramach Programu Rozwoju Infrastruktury Sportowej w Województwach 2026. Planowana całkowita wartość zadania to ponad 18,2 mln zł. Wnioskowane dofinansowanie – ponad 10,9 mln zł, a środki własne – 7,3 mln zł.
Miasto uzyskało już pozwolenie na budowę, czeka na rozstrzygnięcie konkursowe w ramach programu, którego operatorem jest Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Fot. Grzegorz Skowronek /Urząd Miasta Częstochowy