Z ostatniej chwili

Podejrzany o usiłowanie zabójstwa barmana – do zakładu psychiatrycznego

2022-10-21 12:00:46 informacje
img

Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Północ skierowała do Sądu Okręgowego w Częstochowie wniosek o umieszczenie w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym 52-letniego Roberta K., podejrzanego o usiłowanie zabójstwa barmana.

Jak informuje rzecznik prasowy prokurator Tomasz Ozimek, w toku śledztwa ustalono, że kilkanaście minut po północy 15 czerwca 2022 r. Robert K. wszedł do lokalu przy al. NMP. Udał się za ladę baru, gdzie przebywał barman, zaszedł go od tyłu i przeciął mu nożem powłoki skórne szyi, a potem zadał kilka ciosów nożem w okolice pleców. Wtedy dwóch klientów baru zaczęło uderzać sprawcę krzesłami, co umożliwiło pokrzywdzonemu oswobodzenie się i ucieczkę z lokalu. 

Robert K. uciekł z miejsca zdarzenia, lecz został zatrzymany w pobliżu przez wezwanych policjantów.      

Pokrzywdzony został przewieziony do szpitala, gdzie udzielono mu pilnej pomocy medycznej. Na podstawie opinii biegłego lekarza ustalono, że w wyniku zdarzenia odniósł obrażenia w postaci rany ciętej szyi i ran kłutych pleców, które penetrowały do płuc i nerki.      W postępowaniu prokurator przedstawił Robertowi K. zarzut usiłowania zabójstwa barmana i spowodowania u niego obrażeń ciała. Przesłuchany w charakterze podejrzanego Robert K. przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa i złożył wyjaśnienia, których treść wskazywała na uzasadnione wątpliwości co do stanu zdrowia psychicznego sprawcy. 

Powołani w sprawie biegli lekarze psychiatrzy stwierdzili, że z powodu choroby psychicznej, w chwili popełnienia zarzucanego mu czynu Robert K. miał zniesioną zdolność rozumienia znaczenia czynu i pokierowania swoim postępowaniem (niepoczytalność). Zgodnie z przepisami kodeksu karnego osoba taka nie może zostać pociągnięta do odpowiedzialności karnej. Jednocześnie biegli uznali, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że pozostając na wolności, Robert K. ponownie popełni czyn zabroniony o znacznej społecznej szkodliwości.  

Uwzględniając powyższe ustalenia, prokurator wystąpił do Sądu Okręgowego w Częstochowie z wnioskiem o umorzenie postępowania karnego przeciwko Robertowi K. i umieszczenie go w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym.    

W toku śledztwa wobec Roberta K. zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. 

Robert K. nie był w przeszłości karany.

 

Page generated in 0.0165 seconds.