Z ostatniej chwili

Policja ostrzega przed oszustwami „na opał”

2023-10-16 12:06:12 informacje
img

Policja ostrzega przed oszustwami „na opał”

 

Sezon grzewczy lada moment. Wielu z nas chce jak najtaniej kupić opał. To oczywiste, że szukamy promocji. Jednak musimy pamiętać, że za niektórymi ofertami mogą stać oszuści. Wówczas stracimy pieniądze i nie otrzymamy zamówionego towaru. Są już pierwsze tego typu zgłoszenia. Rozsądek, ograniczone zaufanie i niepodejmowanie pochopnych decyzji mogą ustrzec nas przed bolesna stratą – przestrzega Policja.

Przestępcy wykorzystują każdą okoliczność. Obok oszustw „na wnuczka”, „na policjanta”, „na pracownika socjalnego” czy „na prokuratora” pojawiają się nowe. Tym razem przestępcy wykorzystują sytuację związaną z opałem.

Zwykle zaczyna się od atrakcyjnej oferty na stronie internetowej. Jest ona tak przygotowana, że wzbudza zaufanie, przypomina serwisy renomowanych firm. Jednak po zamówieniu towaru i wpłaceniu pieniędzy na wskazane w ogłoszeniu konto kontakt ze „sprzedającym” urywa się. Zakupiony towar nigdy nie trafia do kupujących.

Co możemy zrobić, aby nie stać się ofiarą oszustwa?

Na stronie Internetowej Polskiej Rady Pelletu znajdziemy informacje o wiarygodnych producentach tego surowca. Warto korzystać z oficjalnych serwisów.

Nie warto także ufać każdemu ogłoszeniu w popularnych serwisach sprzedażowych publikowanych w Internecie. Osoby, które zamieszczają tego typu oferty, bardzo często robią to po prostu dla szybkiego zysku. Jeśli uda się im kogoś naciągnąć, zwyczajnie urywają kontakt.

Jeżeli oferta zamieszczona w sieci wydaje się nam wiarygodna, warto zadzwonić do danej firmy i zapytać, czy prowadzi oficjalną stronę internetową ze sprzedażą. Uczciwa firma handlowa udostępni swoje dane. Sprawdźmy, czy firma ma numer NIP i wpis do KRS. Na stronie powinien być także adres do kontaktu oraz numer telefonu, pod który można się dodzwonić. Sprawdźmy również opinię w Internecie. Często wcześniej oszukani klienci dzielą się swoim doświadczeniem i ostrzegają przed nieuczciwymi sprzedawcami.

Ważne!

  • Nie wierzmy we wszystko, co przeczytamy! Superoferta, zaniżona cena – to sygnały, które mogą świadczyć, że mamy do czynienia z oszustwem. Sprawdzajmy dokładnie każdą taką ofertę.
  • Korzystajmy ze sprawdzonych portali sprzedażowych.
  • Nie odpowiadajmy na oferty „super okazji”, przesyłane na e-maila. Pod żadnym pozorem nie otwierajmy załączonych w takich wiadomościach linków.

Page generated in 0.0161 seconds.