Z ostatniej chwili

Policyjny dron pomógł zatrzymać podpalaczy

2022-08-02 11:43:01 informacje
img

Już nie po raz pierwszy policyjny dron spełnił swoje zadanie. Tym razem bezzałogowiec pomógł namierzyć czterech chłopców, którzy doprowadzili do pożaru traw. Szybka reakcja mundurowych umożliwiła szybkie opanowanie ognia. Nastolatkowie będą odpowiadać przed sądem rodzinnym – informuje kłobucka Policja

Bezzałogowy Statek Powietrzny Policji jest na wyposażeniu kłobuckiej komendy od dwóch lat i pozwolił już namierzyć wielu sprawców, m.in. wykroczeń drogowych. Dron dostarcza Policji informacji z powietrza w bardzo krótkim czasie, dzięki czemu jest olbrzymim wsparciem dla służb. Nie tylko dotrze w trudno dostępne miejsca, ale także zarejestruje obraz z rozległego terenu.

Tak też było 21 lipca. Policyjni operatorzy drona podczas wspólnego patrolu na terenie gminy Opatów zauważyli dym wśród suchych traw. W pobliżu znajdowały się uprawy zbóż. Mundurowy skierował drona bliżej i zobaczył czterech chłopców podkładających ogień. Szybko przekazał informacje dyżurnemu, który na miejsce wysłał straż pożarną. Dzielnicowy wsiadł do radiowozu i ruszył w stronę chłopców, którzy zaczęli już uciekać na rowerach. Będąc w stałym kontakcie z drugim policjantem, który wciąż obserwował sytuację z powietrza, wiedział, gdzie ukryli się chłopcy.

Zaskoczeni nastolatkowie przyznali się do podłożenia ognia. Tłumaczyli, że chcieli tylko rozpalić ognisko. Kiedy zobaczyli dron, wystraszyli się, że ktoś ich obserwuje i spanikowani odjechali. Nie przewidzieli, że susza i wiatr doprowadzą do szybkiego rozprzestrzenienia się ognia. Nieuważne działanie mogło doprowadzić do pożaru pobliskich upraw zbóż. Sprawą nieodpowiedzialnych nastolatków zajmie się sąd rodzinny.

Policjanci przypominają, że wypalanie traw jest zabronione. Może spowodować trudny do ugaszenia pożar zagrażający życiu zwierząt i ludzi. Powoduje też straty w środowisku naturalnym, a ziemia na wypalonym terenie staje się jałowa.

Pamiętajmy też, by grille i ogniska rozpalać WYŁĄCZNIE w wyznaczonych miejscach.

Policja informujemy również, że zgodnie z przepisami za wypalanie traw grozi kara aresztu albo grzywna, nawet do 5000 zł. Jeśli ogień niebezpiecznie się rozprzestrzeni i zagrozi zdrowiu lub życiu ludzi albo budynkom, konsekwencje prawne mogą być znacznie poważniejsze.

Na zdjęciu: Sprawcy widziani z drona

Fot. Materiały Policji

Page generated in 0.0161 seconds.