Z ostatniej chwili

Pomóż superbohaterom znowu stać się dziećmi

2023-02-08 12:00:50 informacje
img

To nazwa nowej kampanii społecznej mającej zachęcać do tworzenia rodzin zastępczych. Prowadzi ją Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie. Jej głównym elementem jest spot filmowy – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.    

Wzruszający i dający do myślenia spot prezentuje czworo dzieci, które są w niełatwej sytuacji, ale radzą sobie z nią najlepiej, jak potrafią. Dlatego są nazwani „superbohaterami”. Chodzi jednak o to, aby nie musieli nimi być, aby nie byli zmuszeni samotnie zmagać się z problemami, z którymi dzieci nie powinny się zmagać. Chodzi o to, by znaleźli się mądrzy dorośli, którzy stworzą dla nich rodzinę zastępczą. Stąd hasło „Pomóż superbohaterom znowu stać się dziećmi”.

Pomysłodawczynią kampanii jest rzeczniczka MOPS Olga Dargiel, całość przygotował Ośrodek, a patronuje jej prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. Kampania ma zwrócić uwagę na potrzeby dzieci, które z różnych powodów nie mogą wychowywać się w rodzinie biologicznej. Dla takich dzieci poszukiwani są rodzice zastępczy – czyli osoby, które czasowo zaopiekują się nimi i stworzą im jak najlepsze warunki rozwoju.  

Jak mówi dyrektor MOPS Małgorzata Mruszczyk, piecza zastępcza to dla wielu wciąż nieznany temat – stąd pomysł na nieco inny sposób przekazu niż dotychczas. Kampania powstała dzięki kreatywności i zaangażowaniu pracowników MOPS, wsparciu Urzędu Miasta, innych miejskich instytucji oraz organizacji pozarządowych. 

Spot, który miał swoją premierę 3 lutego w OKF Iluzja,  można zobaczyć m.in. na stronie www i Facebooku MOPS. Będzie też wyświetlany na kilku zewnętrznych telebimach w Częstochowie. Dzięki tylu kanałom ma szansę dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców i przekonać kolejne osoby, aby zostały zawodowymi rodzicami zastępczymi… 

Obecnie w Częstochowie jest 231 rodzinnych form pieczy zastępczej, w których przebywa ponad 340 dzieci. Ciągle jednak poszukiwani są nowi kandydaci, szczególnie na rodziców zawodowych. 

Kandydatka lub kandydat na rodzica zastępczego musi spełnić warunki ustawowe i przejść cykl szkoleń oraz rozmów z psychologami i specjalistami zajmującymi się pieczą zastępczą. Wszystko po to, by zbadać motywację osób, które chcą pełnić rolę rodziców zastępczych, sprawdzić ich predyspozycje, poszerzyć ich wiedzę z zakresu wychowania i radzenia sobie z trudnościami. Piecza zastępcza oznacza także radość i satysfakcję z tego, że zapewnia się dzieciom dom, rodzinę, dobre fundamenty dla dorosłego życia.

Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, należy się skontaktować z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Częstochowie – Sekcją Wspierania Rodziny i Pieczy Zastępczej przy ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 2 lub zadzwonić pod nr tel. 34 372 42 24, 372 42 21, 372 42 19.

Page generated in 0.0161 seconds.