Z ostatniej chwili

Prezydent spotkał się z parlamentarzystami

2025-02-10 17:24:53 informacje
img

Podsumowanie zadań realizowanych w 2024 r., cbecna sytuacja finansowa oraz postulaty zmian w prawie były głównymi tematami spotkania Krzysztofa Matyjaszczyka z parlamentarzystami ziemi częstochowskiej – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

W poniedziałkowym spotkaniu 10 lutego w Urzędzie Miasta Częstochowy, gdzie gospodarzem był prezydent Częstochowy, wzięli udział posłowie Szymon Giżyński, Henryk Kiepura, Andrzej Szewiński oraz senator Ryszard Majer. W imieniu senatora Wojciecha Koniecznego uczestniczyła w nim asystentka Julia Rozpądek. Prezydentowi towarzyszyły sekretarz miasta Wanda Kukla i skarbnik miasta Angelika Ostaszewska.

Goście otrzymali materiały przedstawiające sytuację miasta z syntezą działań jego władz i jednostek miejskich w 2024 r., a także prezentujące postulaty zmian w prawie. Realizacja tych wniosków, zdaniem władz miasta, może dać perspektywę szybszego rozwoju gospodarczego, większej efektywności działań miasta oraz stabilizacji samorządowych finansów. Przekazane opracowania, zawierające m.in. propozycje konkretnych zmian i rozwiązań legislacyjnych – mogą być przydatne w interpelacjach, konsultacjach i projektach parlamentarnych.

Prezydent Częstochowy podkreślił, że liczy na finansową stabilność budżetu w przyszłości i na nowe impulsy rozwojowe związane m.in. z wykorzystaniem środków unijnych oraz pozytywne dla samorządów, przedsiębiorców i mieszkańców zmiany w prawie.

- To pozwoli nam efektywnie działać oraz współpracować – również na linii samorząd–parlament, wspólnie starając się dbać o społeczność Częstochowy i całego naszego subregionu – mówił do parlamentarzystów. - Mamy wiele częściowo realizowanych już planów związanych z wykorzystaniem spóźnionych europejskich środków, w ramach projektów zgodnych z unijnymi priorytetami i uzgodnionych w subregionalnej współpracy. W kwestii zaawansowanych, strategicznych miejskich inwestycji z początkiem 2026 r. mamy już szansę pojechać wiaduktem, który połączy ul. 1 Maja z ul. Krakowską. To zwiększy dostępność i szansę na dalszą rewitalizację tej części miasta. Odnowienie Promenady Niemena czy przebudowa placu Rady Europy to zadania wpisane w projekt nowych centrów przesiadkowych. Jesteśmy też bliżej metamorfozy placu Biegańskiego – zgodnej z preferencjami naszych mieszkanek i mieszkańców. Będziemy też tworzyć program funkcjonalno-użytkowy na bazie koncepcji „Meandrów Warty” czy w pełni przyjaznego dla przyrody i środowiska zagospodarowania części bulwarowej oraz odcinka naturalnego doliny Warty w obrębie granic miasta.
Przypomniał też, że nowe środki unijne, z których obecnie korzysta Częstochowa, wspierają zwłaszcza działania społeczne – nowe kluby seniora, teleopiekę, przeciwdziałanie wykluczeniu, wspomaganie rynku pracy, płatne uczniowskie staże czy pomoc dla młodzieży o szczególnych potrzebach edukacyjnych.
- Nowa jakość układu komunikacyjnego i połączenia międzydzielnicowe, ruch na terenach inwestycyjnych, rosnąca rola miasta na mapie ośrodków akademickich, dobre współdziałanie między samorządem, biznesem, szkołami i uczelniami, aktywna polityka senioralna, jakość edukacji, kultury, sportu i możliwości rekreacji na miarę stolicy subregionu – te atuty tworzą warunki rozwojowe i decydują o roli Częstochowy jako jednego z liderów w wymiarze regionalnym. Żeby już w bliskiej perspektywie Częstochowa oraz nasi partnerzy mogli korzystać efektywnie ze wspólnotowych środków, potrzeba jednak dalszej pozytywnej korekty systemu finansowania zadań realizowanych przez samorządy. To niezbędne, aby miasta i gminy były w stanie udźwignąć obowiązkowe wydatki m.in. oświatowe i miały jeszcze na wkład własny do zaplanowanych, rozwojowych unijnych projektów. Liczymy tutaj na przychylność strony rządowej oraz parlamentu wobec polskiej samorządności – kontynuował prezydent.

Parlamentarzyści tradycyjnie zostali też poproszeni o pomoc w staraniach miasta o środki zewnętrzne na realizację ważnych dla miasta inwestycji. Wśród tych zadań są m.in.: przebudowa i remont Teatru im. Mickiewicza, rewitalizacja placu Biegańskiego, budowa IV Komisariatu Policji, przebudowa dróg wojewódzkich 483 (al. Armii Krajowej) i 494 (Wręczycka) w granicach miasta.
Fot. Łukasz Kolewiński (UM)

Page generated in 0.0165 seconds.