Z ostatniej chwili

Projekt Niania: rodzice mogą wrócić do pracy

2020-11-18 13:09:11 informacje
img

19 częstochowskich rodzin otrzyma wsparcie w ramach kolejnej edycji projektu „Aktywni rodzice-szczęśliwe dzieci 3” – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Sześć rodzin skorzysta z usługi opiekuńczej, którą świadczyć będą nianie. Pozostałe rodziny będą mogły oddać swoje dzieci pod opiekę do Żłobka Miejskiego „Reksio”, gdzie w ramach projektu powstało 13 dodatkowych miejsc. Żłobek przy al. Armii Krajowej po remoncie rozpocznie działalność w grudniu.  

„Niania” to potoczna nazwa projektu „Aktywni rodzice – szczęśliwe dzieci”, realizowanego z pomocą środków unijnych przez Miasto Częstochowa. Dzięki kolejnym edycjom na rynek pracy wróciło już ponad 100 osób, a w Żłobku Miejskim powstają dodatkowe miejsca.

 – Projekt przynosi korzyści dzieciom, rodzicom, rodzinom, zatrudnionym opiekunkom lub opiekunom, ale także pracodawcom, którzy często czekają na powrót młodych rodziców do pracy – powiedział prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. – To realne wsparcie, które pomaga w decyzji o powrocie do pracy lub podjęciu zatrudnienia po macierzyńskiej przerwie.

Refundacja kosztów zatrudnienia niani dla rodziców powracających do pracy po urlopie macierzyńskim, rodzicielskim lub wychowawczym obejmuje 85% wszystkich poniesionych kosztów, przy założeniu, że koszty te wyniosą maksymalnie 4.000 zł. Dofinansowanie można uzyskać na okres 9 miesięcy.

Obecna edycja projektu rozpoczęła się w maju 2019 r. i już większość rodzin skorzystała ze wsparcia polegającego na świadczeniu usług opiekuńczych przez nianie (łącznie z niań skorzystało 30 rodzin). 

Całkowita wartość projektu to ponad 2 mln 200 tys. zł. Zdobyte przez miasto europejskie dofinansowanie – po decyzji unijnych instytucji zarządzających – wynosi 1 mln 900 tys. zł.

 

Fot: B. Kasman (Pixabay) / Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0157 seconds.