Z ostatniej chwili

Przeciw mowie i czynom zrodzonym z nienawiści…

2025-05-26 11:04:54 informacje
img

W związku z pojawiającymi się w ostatnim czasie tragicznymi wydarzeniami nacechowanymi agresją i nienawiścią Rada Miasta Częstochowy skierowała do Prezydenta RP i rządu apel o działania legislacyjne mające wzmocnić ochronę godności i bezpieczeństwa jednostki i społeczeństwa – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

W stanowisku przyjętym na sesji Rady Miasta Częstochowy 22 maja, kierowanym do Marszałków Sejmu i Senatu RP, Ministra Sprawiedliwości oraz Rzecznika Praw Obywatelskich czytamy:

My, Radni Miasta Częstochowy, z głębokim niepokojem obserwujemy narastające zjawisko mowy nienawiści, które w ostatnich latach szczególnie uwidoczniło się w przestrzeni publicznej — zarówno w mediach społecznościowych, jak i w debacie publicznej. Zjawisko to nie tylko zagraża spójności społecznej, ale również podważa fundamenty demokracji oraz godność i bezpieczeństwo jednostki.
Bezpośrednim impulsem do wystąpienia z niniejszym apelem są tragiczne wydarzenia: brutalne morderstwo pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego oraz zabójstwo lekarza Tomasza Soleckiego w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Te dramatyczne akty przemocy są przejawem narastającej agresji społecznej oraz — niestety — coraz częstszego przyzwolenia na atakowanie konkretnych osób i grup społecznych.
Nie są to przypadki odosobnione. W ostatnich latach obserwujemy systematyczne kampanie nienawiści — prowadzone zarówno w mediach tradycyjnych, jak i społecznościowych — które doprowadziły do licznych aktów przemocy.
W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o zamordowaniu prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, ale też o wielu innych przypadkach agresji wobec osób publicznych i całych społeczności.
Apelujemy do organów państwowych — w szczególności policji, prokuratury i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne — o zdecydowane reagowanie na wszelkie akty mowy nienawiści. W obliczu głębokiej polaryzacji społeczeństwa, mowa nienawiści staje się niestety skutecznym narzędziem mobilizacji politycznej, co obserwowaliśmy m.in. podczas XVII Sesji Rady Miasta Częstochowy. Wówczas część publiczności obrażała, wyśmiewała i zastraszała radnych, przy milczącej aprobacie lub nawet aplauzie niektórych przedstawicieli opozycji.
Podobne oczekiwania kierujemy również do mediów, które — często z pobudek politycznych — wzmacniają przekaz nacechowany nienawiścią, przyczyniając się do jego normalizacji.
Walka z mową nienawiści to odpowiedzialność całego społeczeństwa. Każdy z nas powinien reagować na nawet pozornie drobne przejawy werbalnej czy fizycznej agresji, gdyż w dłuższej perspektywie ofiarą tych zjawisk pada nie tylko konkretna osoba czy społeczność, ale cała polska demokracja.
W tym kontekście szczególnie poruszające jest hasło przyświecające młodzieży z IV LO w Częstochowie: „Przemoc zabija. Milczenie też”. Słowa te, wypowiedziane podczas marszu przeciwko przemocy, powinny stać się drogowskazem dla nas wszystkich.
W imieniu mieszkańców Częstochowy apelujemy o podjęcie konkretnych działań legislacyjnych, które realnie ograniczą zjawisko mowy nienawiści oraz wprowadzą skuteczne mechanizmy jej ścigania i karania. Liczymy, że nowy Prezydent RP, mając na względzie dobro wszystkich obywateli — niezależnie od ich poglądów politycznych — podejmie działania naprawiające błędy poprzednika I podpisze nowelizację Kodeksu karnego, rozszerzającą katalog przesłanek przestępstw motywowanych uprzedzeniami i nienawiścią.
Wierzymy, że tylko wspólnym wysiłkiem władz, mediów i obywateli możliwe jest stworzenie bezpiecznego, sprawiedliwego i otwartego społeczeństwa, w którym każdy człowiek będzie mógł czuć się szanowany i akceptowany.


Za przyjęciem stanowiska było 15 radnych, 10 nie wzięło udziału w głosowaniu.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0253 seconds.