Z ostatniej chwili

Rysowanie na żywo

2021-10-19 13:12:21 informacje
img

Weekend na Starym Rynku zdominuje tzw. urban sketching, czyli coś pomiędzy plenerem artystycznym a działaniami typu flash mob. Chodzi o rysowanie na żywo z wykorzystaniem miejskich lokalizacji – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 

23-24 października odbędzie się kolejny Urban Sketchers meeting in Częstochowa 2021 – Stary Rynek, któremu będą towarzyszyły dwie wystawy:

- ogólnopolska wystawa grupy Urban Sketchers Poland w Kawiarni Alternatywa 21 (wernisaż: sobota, godz. 18.00)

- „Wokół częstochowskiego ratusza”  w Muzeum Częstochowskie – Stary Ratusz (wernisaż: niedziela, godz. 15.00).

Urban sketching to integracyjne zjawisko artystyczno-społeczne zapoczątkowane w 2007 r. przez dziennikarza Gabriela Campanario. W meetingach USk ważne jest artystyczne spotkanie ludzi, których łączy pasja rysowania na żywo, analiza otaczającej rzeczywistości. Urban Sketchers to stowarzyszenie międzynarodowe szerzące artystyczne historyczne i edukacyjne wartości wynikające z rysowania miejskich lokalizacji, promujące swoje działania oraz łączące ludzi na całym świecie, którzy rysują na żywo, w miejscach gdzie żyją, do jakich podróżują. W wielu ich pracach widać zacięcie reporterskie, w innych subiektywną próbę odtworzenia atmosfery miejsca i samego meetingu USk.

Rysownicy (niekoniecznie tylko artyści – wszyscy, którzy chcą zmierzyć się z przestrzenią miasta) zwołują się w jednym miejscu, aby wspólnie tworzyć, a potem publikują efekty tych spotkań w serwisach społecznościowych lub pokazują swoje dokonania na wystawach USk. 

Takie też spotkanie odbędzie się na Starym Rynku 23 i 24 października. Natomiast w sobotę będzie się można przekonać, jak miłośnicy USk widzą inne miasta Polski. W Kawiarni Alternatywa 21 odbędzie się wernisaż Ogólnopolskiej wystawy grupy Urban Sketchers Poland. Dzień później uczestnicy częstochowskiego USk będą mogli zaprezentować swoje najciekawsze prace w nowym obiekcie muzealnym - Starym Ratuszu.

Organizatorami tegorocznego spotkania USk i wystaw są: Grupa artystyczna ATINA, Muzeum Częstochowskie – Stary Ratusz, Grupa Urban Sketchers Poland, Fundacja Oczami Brata i Spółdzielnia Socjalna Jasne, że Alternatywa 21.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0175 seconds.