Z ostatniej chwili

Sadzimy „Elektryczny Las”

2023-11-13 11:05:33 informacje
img

W ramach programu Polska Stolica Recyklingu Częstochowa zebrała 53 tys. kg zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W zamian za to Fundacja Odzyskaj Środowisko przekazała miastu ponad pół tysiąca sadzonek drzew - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk w miniony piątek dołączył do dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 32, ze Szkoły Podstawowej nr 29 i młodzieży z Zespołu Szkół Technicznych w Częstochowie, a także przedstawicieli Centrum Usług Komunalnych i Fundacji Odzyskaj Środowisko, by razem posadzić pierwsze z drzew przekazanych miastu jako nagroda. Na terenie pomiędzy rzeką Kocinką a autostradą A1 w sumie zostanie zasadzonych blisko 600 nowych klonów, lip, jaworów i sosen.

Elektryczny Las wzbogaci miejski ekosystem i zapewni schronienie wielu gatunkom roślin i zwierząt, zapewniając bioróżnorodność oraz zachowanie równowagi przyrodniczej w częstochowskiej aglomeracji.

Polska Stolica Recyklingu to program, w którym polskie miasta – miejskie instytucje i ich mieszkańcy – walczą o jak największą redukcję liczby elektrośmieci na terenie ich aglomeracji. W pierwszej edycji programu udział w konkursie wzięło aż 80 miejscowości z całej Polski i to właśnie Częstochowa znalazła się w gronie zwycięzców. Miasto wywalczyło „Bon na Elektryczny Las”.

- Bardzo się cieszę, że wspólnie z mieszkańcami sadzimy Elektryczny Las, który z jednej strony jest podziękowaniem za selektywną zbiórkę elektrycznych śmieci, z drugiej stanowi stałe przypomnienie, żebyśmy korzystali z czerwonych pojemników na małogabarytowy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz z darmowych odbiorów domowych. Przekazując elektryczne śmieci do recyklingu, chronimy siebie i środowisko naturalne – podkreśla Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

– Jestem dumny z częstochowianek i częstochowian, ich zaangażowania w akcję oraz wyniku naszego miasta. Osiągnęliśmy ten rezultat razem, wspólnymi siłami i teraz możemy z dziećmi i młodzieżą posadzić drzewka i stworzyć nowe atrakcyjne tereny zielone – mówi Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy. – Liczę, że uda nam się zdobyć tytuł i nagrody także w drugiej edycji programu Polska Stolica Recyklingu.

* EKOzwroty – bo ekologia to same korzyści

W II edycji programu Polska Stolica Recyklingu rywalizują także instytucje miejskie: szkoły i przedszkola. Mieszkańcy Częstochowy mają szansę wspomóc akcję, nadając EKOzwroty za pomocą paczkomatów InPost - szczegóły na stronie https://www.polskastolicarecyklingu.pl/#ekozwroty .

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0163 seconds.