Safe Space, czyli opowiedz o swoich problemach
Miasto i Galeria Jurajska proponują nową formę wsparcia psychologicznego dla dzieci i młodzieży. W czasie wakacji pomoc terapeutyczną i konsultacje zapewnia też miejski Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
– „Safe Space” to punkt wsparcia dzieci i młodzieży, którego celem będzie zapewnienie bezpiecznej przestrzeni oraz zaoferowanie interwencyjnego wsparcia psychologicznego i profilaktycznego dla uczennic i uczniów z terenu Częstochowy – mówi prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk. – W „Safe Space” młodzi ludzie będą mogli porozmawiać z kimś, kto ich zrozumie, bez oceniania, anonimowo i bez presji. Przyjazne miejsce i lokalizacja w chętnie odwiedzanej przez młodzież Galerii Jurajskiej powinna sprawić, że będą chcieli pomówić o swoich problemach i skorzystać z tej dodatkowej formy pomocy.
„Safe Space” będzie projektem pilotażowym, zakłada wsparcie interwencyjne w czasie tegorocznych wakacji 5 razy w tygodniu – od poniedziałku do piątku. Ruszy już 23 czerwca (w Dzień Ojca). Dyżury dwóch psychologów będą trwały dwie godziny dziennie. Jeżeli punkt okaże się potrzebny i młodzi ludzie zaczną chętnie z niego korzystać – jego działalność będzie kontynuowana w nowym roku szkolnym. Działaniem i rozwojem punktu jest zainteresowana także Galeria Jurajska, która zapewnia lokal wraz z wyposażeniem.
– To bardzo ważna inicjatywa – mówi dyrektor Galerii Jurajskiej Anna Borecka. – Wielu młodych ludzi odwiedza Galerię, są tam w oderwaniu od szkoły, anonimowo. Chcemy, by mieli świadomość, że jest tu miejsce, z którego bez obaw mogą skorzystać. Liczymy też, że będą przekazywać między sobą informacje o tym nowym punkcie.
Nazwę punktu – „Safe Space” – podsunęła sama młodzież częstochowskich szkół ponadpodstawowych – bo z nią konsultowane są działania dotyczące jego działalności, aby w możliwie jak największym stopniu odpowiadał ich potrzebom.
Punkt będzie prowadzony we współpracy z podmiotem leczniczym wyspecjalizowanym we wsparciu psychicznym. Dzięki temu młode osoby będą mogły liczyć – w razie potrzeby – na dalszą specjalistyczną pomoc, którą mogą zostać objęci także inni członkowie ich rodzin w ramach miejskiego programu „Wspieramy Rodzinę. Program profilaktyki systemowej rodzin…”.
W „Safe Space” ma zostać również wykorzystane doświadczenie w pracy z młodzieżą specjalistów z miejskiego Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych.
Sam Zespół Poradni, działający w lokalizacjach przy Kosmowskiej i Łukasińskiego, jest czynny w czasie wakacji szkolnych, kontynuuje indywidualne spotkania terapeutyczne dla dzieci i młodzieży wymagającej systematycznego wsparcia w rozwoju emocjonalnym i psychicznym. W tygodniu w godzinach od 8 do 15.30 oferuje pomoc psychologiczno-pedagogiczną w zakresie interwencji kryzysowej i konsultacji psychologicznych. Od kilku lat funkcjonuje też w formule poradni online. Placówka zapewnia pomoc psychologów, psychoterapeutów i pedagogów różnych specjalności, współpracując ze szkołami.
W placówkach oświatowych w czasie roku szkolnego dzieci i młodzież mogą liczyć na pomoc psychologiczno-pedagogiczną ze strony nauczycieli, wychowawców, a także pedagogów, psychologów, pedagogów specjalnych, terapeutów pedagogicznych czy logopedów. W miejskich szkołach i przedszkolach jest obecnie 255 etatów tych specjalistów, których zadaniem jest m.in. rozpoznanie indywidualnych potrzeb ucznia, pomoc w trudnościach emocjonalnych i społecznych czy zapobieganie wykluczeniu oraz zachowaniom ryzykownym.
„Safe Space” w Galerii Jurajskiej będzie nową formą wsparcia psychologicznego dla młodych osób w Częstochowie.
– Zwycięstwo i sukces zaczynają się w głowie. Szukanie wsparcia, w tym wsparcia psychologicznego, to nie oznaka słabości, ale siły i odwagi, znak, że ktoś chce pracować nad sobą i walczyć o swoją przyszłość – przekonuje prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.
Fot. Galeria Jurajska