Z ostatniej chwili

Salon Poezji online

2020-11-10 15:09:07 informacje
img

12 listopada na facebookowych profilach Filii nr 9 Biblioteki Publicznej i Teatru im. Adama Mickiewicza odbędzie się premiera filmowego Salonu Poezji pt. „Mapa dzieciństwa”. Spotkanie będzie poświęcone Irit Amiel - wybitnej poetce pochodzącej z Częstochowy, na stałe mieszkającej w Izraelu.

W Salonie poezji wezmą udział: Teresa Dzielska i Agata Ochota (aktorki Teatru im. Adama Mickiewicza) oraz Aniela Łoniewska – uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Zduńskiej Woli.

Irit Amielto urodzona 5 maja 1931 r. w Częstochowie, poetka i pisarka, podczas II wojny światowej trafiła do utworzonego w mieście getta. Udało jej się stąd wydostać. Rodzina i przyjaciele zginęli w Treblince. Po wojnie przedostała się do Palestyny. Obecnie mieszka w Izraelu. Swoją przygodę z poezją rozpoczęła w latach 90. ubiegłego wieku, debiutując tomem wierszy „Egzamin z Zagłady”. Jej twórczość skupia się wokół problematyki Holocaustu. Jest laureatką wielu nagród literackich. W 2000 r. za zbiór opowiadań „Osmaleni” została nominowana do Nagrody Literackiej Nike. Takie samo wyróżnienie przyniósł jej w 2008 r. tom prozy „Podwójny krajobraz”

Page generated in 0.0162 seconds.