Z ostatniej chwili

Ślubowanie kadetów Studium Dziennego Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej

2023-10-12 11:01:26 informacje
img

Uroczystość ślubowania kadetów XXVII Turnusu Studium Dziennego Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie odbędzie się w piątek 13 października o godz. 12.00 w Centralnej Szkole PSP.

Ślubowanie będzie poprzedzone uroczystą Mszą Świętą o godz. 9.30 w Bazylice na Jasnej Górze. 

Przeszkolenie z zakresu ochrony przeciwpożarowej, które kadeci rozpoczęli 1 września, to doskonały sprawdzian dla siły charakteru, wytrwałości, współpracy ramię w ramię strażaków. Egzamin ten zdali celująco.

Złożenie przysięgi jest momentem szczególnym, składa się bowiem ślubowanie pewnym wartościom – przed Komendantem, na sztandar Szkoły, w obecności władz i najbliższych. Od tego dnia nowo zaprzysiężeni strażacy będą zobowiązani do postępowania w swoim życiu zgodnie ze słowami roty ślubowania.

Niewiele jest zawodów, gdzie składana jest przysięga. Wypowiada się między innymi te słowa roty: „...być ofiarnym i mężnym w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego i wszelkiego mienia – nawet z narażeniem życia…”. To słowa, które zobowiązują.

Do przysięgi przystąpi 60 kadetów w tym jedna kobieta, a tym samym zwiększą się szeregi funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej. 

Kadeci są w pełni świadomi, że przyjdzie im pełnić służbę trudną, nieraz niosącą zagrożenie zdrowia i życia, ale także służbę dającą ogromną satysfakcję i poczucie spełnienia zawodowego i osobistego. 

Podczas niespełna dwuletniego okresu kształcenia młodzi adepci pożarnictwa będą zdobywać wiedzę teoretyczną i praktyczną oraz profesjonalne przygotowanie w zawodzie technika pożarnictwa, w którym przyjdzie pełnić im służbę.

Z wydarzenia będzie prowadzona na żywo transmisja na szkolnym kanale YouTube. 

Uroczystość ślubowania będzie tłumaczona na język migowy.

Page generated in 0.0158 seconds.