Z ostatniej chwili

Spełniając marzenia

2023-06-09 00:25:59 informacje
img

– Zaczynając pierwszą klasę, mieliśmy do wyboru różne zajęcia dodatkowe – ja zdecydowałem się na zajęcia aktorskie – wspomina Jakub Kwiatkowski, obecnie uczeń trzeciej klasy technikum o specjalizacji  reklama w Zespole Szkół Przemysłu Mody i Reklamy im. W.S. Reymonta w Częstochowie.  
Początki nie były łatwe. Już na starcie działań aktorskiej grupy covidowe obostrzenia uniemożliwiły bezpośrednie spotkania uczniów. 
– Tylko raz udało mi się z tą grupą spotkać – mówi Agnieszka Łopacka, aktorka  Teatru im. Adama Mickiewicza, prowadząca w „Reymoncie” zajęcia z aktorstwa. 
Szkoły zostały zamknięte, a wszystkie zajęcia odbywały się zdalnie. Mimo braku bezpośredniego kontaktu z młodzieżą, ta z dużym zaangażowaniem brała udział w prowadzonych zdalnie zajęciach. W czasie jednego ze spotkań Agnieszka Łopacka zapytała uczniów, czy któryś z nich chciałby wystąpić w konkursie. Jakub wyraził zainteresowanie udziałem w takim przedsięwzięciu. Fragmenty „Pana Tadeusza” opisujące przygotowania do zajazdu na Soplicowo były tekstem, z jakim Kuba wystartował w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim z finałem w Koziegłowach. Wybrany do zaprezentowania tekst rozgrywał się między pięcioma postaciami poematu Adama Mickiewicza. Pandemiczne obostrzenia sprawiły, że rywalizujący w konkursie uczestnicy musieli wysłać na konkurs nagranie wideo. I ono podlegało ocenie komisji konkursowej. W pewnym stopniu ta forma udziału w zmaganiach dopomogła uczniowi, który chciał wystąpić z tym tekstem w teatralnych kostiumach. Zagrał wszystkie pięć postaci i każda z nich różniła się nie tylko strojem, ale też sposobem poruszania i mówienia .Jakub za swoją prezentację zdobył wyróżnienie. 
Wybór dodatkowych zajęć z aktorstwa, na które zdecydował się Kuba, okazał się bardzo trafną decyzją. 
– Rozważam zdawanie do szkoły aktorskiej po ukończeniu technikum – mówi chłopak. 
Jest zdania, że coraz lepiej wychodzi mu recytowanie wierszy i opanowanie aktorskich zadań. I jak przyznaje, duża w tym zasługa A. Łopackiej, jej wskazówek i podpowiedzi. 
W ubiegłym roku przymierzający się do zawodu aktora Jakub wystartował w VI Ogólnopolskim Konkursie Recytatorsko-Krasomówczym „W kręgu poezji Grażyny Chrostowskiej, lubelskiej przedstawicielki pokolenia Kolumbów”. Wystąpił przed jury z wierszem „Sen” G. Chrostowskiej oraz prozą Tadeusza Borowskiego „Proszę państwa do gazu”. Regulamin konkursu przewidywał, że uczestnicy będą prezentowali przygotowane utwory, stojąc na scenie nieruchomo. Kuba nieznacznie wyłamał się ze sztywnych ram starej szkoły deklamacji i nadał swoim prezentacją domieszkę aktorstwa, ukazując przeżycia, jakich dotykają przygotowane przez niego utwory. Choć jego występ wymykał się regulaminowi,  nie pozostał bez echa. Konkursowe jury zdecydowało się przyznać Jakubowi pozaregulaminowe specjalne wyróżnienie za sposób, w jaki przedstawił teksty.
W tym roku podopieczny Agnieszki Łopackiej zgłosił się do udziału w XXXI edycji przeglądu „Młode Talenty” w Tychach.
– Przegląd ma charakter wojewódzki i można go określić prekursorem wszystkich prezentowanych w telewizji talent show – mówi Agnieszka.
Jest podzielony na trzy kategorie. Sceniczną, plastyczną i literacką. A kategoria sceniczna, do której zgłosił się Kuba, mieści w sobie występy wokalne, taneczne i aktorskie. Do udziału w przeglądzie zgłosiło się ponad 100 kandydatów. Eliminacje  polegały na nadesłaniu nagrań wideo. Wysłano zarejestrowane fragmenty „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, „Proszę państwa do gazu” Tadeusza Borowskiego oraz urywki „Igraszek z diabłem” – przedstawienia kółka teatralnego z „Reymonta”. Zaprezentowane komisji kwalifikacyjnej nagrania musiały zrobić bardzo dobre wrażenie na jurorach, gdyż Jakub Kwiatkowski znalazł się w gronie 30 uczniów zakwalifikowanych do ścisłego finału. 
W finale Kuba wystąpił z tekstem T. Borowskiego „Proszę państwa do gazu”. Tym razem nie było to tylko czyste wyrecytowanie tekstu. Prezentacja przebudowana została w pełnowymiarowy monodram. A dramaturgia tekstu dodatkowo wzmocniona projekcją wideo, grą świateł, rekwizytami i kostiumem. 
– O ile w Częstochowie mieliśmy dużo czasu na próby, o tyle w teatrze „Małym” w Tychach mieliśmy raptem półtorej minuty na sprawdzenie wszystkich naszych założeń – wspomina A. Łopacka.
Widownia teatru „Małego” mieści 400 osób. Kuba dobrze poradził sobie z występem na tak dużej sali i wypowiadane przez niego zdania bez trudu docierały do każdego widza. Tekst T. Borowskiego, z którym J. Kwiatkowski wystąpił na przeglądzie, jest bardzo mocny, daje świadectwo okrucieństwa hitlerowskich obozów zagłady. 
– Cieszę się, że nie musiałem jedynie stać i deklamować, ale że mogłem wcielić się w postać ruchem, emocjami, miałem rekwizyty i kostium – mówi Kuba.
Monodram Jakuba oparty na tekście „Proszę państwa do gazu” został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność i zyskał uznanie jury przeglądu. Przewodniczącym jury był tyszanin, znany w Polsce i na świecie mim Ireneusz Krosny. I to z jego rąk Kuba odbierał dyplom i nagrodę za zajęcie drugiego miejsca w kategorii scenicznej. 
Gratulujemy Kubie i życzymy udziału oraz nagród w następnych scenicznych zmaganiach. 


Tekst: Waldemar Jabłczyński
Foto: Agnieszka Łopacka


Na zdjęciach: 
Agnieszka Łopacka, aktorka Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie oraz Jakub Kwiatkowski
Finaliści tyskiego przeglądu „Młodych Talentów”, a wśród nich przewodniczący jury Ireneusz Krosny (pierwszy od prawej) oraz Jakub Kwiatkowski

Page generated in 0.0172 seconds.