Z ostatniej chwili

Start balonu stratosferycznego

2025-06-03 14:03:48 informacje
img

Start balonu stratosferycznego zapowiada Politechnika Częstochowska. Odbędzie się on na boisku Politechniki Częstochowskiej przy ul. Dąbrowskiego.  O 9.00 rozpoczną się przygotowania, by balon mógł wystartować o godz. 10.00

Politechnika Częstochowska we współpracy z Ivel Electronics realizuje projekt, którego celem jest zbudowanie i wypuszczenie w przestrzeń kosmiczną balonu stratosferycznego.

Balony stratosferyczne są wykorzystywane do badań atmosferycznych, meteorologicznych i testów technologii kosmicznych. Przedsięwzięcie angażuje studentów pięciu Wydziałów naszej Uczelni: Zarządzania, Budownictwa, Informatyki i Sztucznej Inteligencji, Inżynierii Mechanicznej oraz Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów.

Za realizację projektu odpowiada zespół studentów, podzielonych według kompetencji kształconych na każdym z Wydziałów. Dzięki temu mogą oni wykorzystać swoje umiejętności w praktyce: 

- Paulina Kołodziejczyk z Wydziału Zarządzania zajmuje się koordynacją i komunikacją.

- Kamil Kasperski i Piotr Hejduk z Wydziału Budownictwa odpowiadają za konstrukcję oraz obliczenia statyczne.

- Gabriel Komor i Jakub Leśniak z Wydziału Informatyki i Sztucznej Inteligencji programują i testują układy elektroniczne.

- Vitaliy Tretyak, Sebastian Kułaga i Kamil Szewczyk z Wydziału Inżynierii Mechanicznej pracują nad systemami sterowania oraz mocowaniem kamery GoPro.

- Krzysztof Kempa i Michał Sidorowicz z Wydziału Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów przeprowadzają symulacje lotu i testują materiały.

Projekt finansuje  w całości firma Ivel Electronics.

Pomysł na projekt związany z budową balonu stratosferycznego zrodził się z zainteresowania nowoczesnymi technologiami i eksploracją atmosfery.

Największe wyzwania techniczne misji to optymalizacja masy balonu, zapewnienie odpowiedniego zasilania kamery oraz niezawodność systemu lokalizacji. Balon musi być wystarczająco lekki, by wznieść się na odpowiednio dużą wysokość, ale także odporny na działanie np. niskich temperatur. Kluczowe jest również utrzymanie łączności i odnalezienie balonu po jego opadnięciu – informuje  dr inż. Katarzyna Brendzel, rzecznik prasowy Politechniki Częstochowskiej.

Page generated in 0.0213 seconds.