Z ostatniej chwili

Świadek uratował dziecko przed utonięciem

2022-07-04 11:58:00 informacje
img

Policjanci z Komisariatu w Koniecpolu prowadzą postępowanie w sprawie podtopienia 7-latka. Dzięki szybkiej reakcji świadka tonący kilkulatek w porę został wyciągnięty z wody. Matce, która opiekowała się dzieckiem w stanie nietrzeźwości, grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Policja przypomina – opiekujesz się dziećmi? Nie pij!

Do zdarzenia doszło w ubiegłym tygodniu nad jednym z niestrzeżonych zbiorników wodnych w Koniecpolu. Jak ustalili policjanci, w wodzie przebywało kilka osób, w tym niepełnoletnie dzieci. W pewnym momencie kobieta wypoczywająca nieopodal zbiornika wodnego zauważyła, że jedno z dzieci - kilkuletni chłopczyk – zaczyna się topić, a w pobliżu nie widziała jego opiekunów. Bez wahania ruszyła do wody. Wyciągnęła ze zbiornika 7-letniego chłopca i udzieliła mu pomocy. Po chwili do chłopca podbiegła jego matka – 43-letnia obywatelka Ukrainy. W chwili zdarzenia siedziała na pobliskiej plaży, lecz nie zauważyła niebezpieczeństwa. Wstępne badanie wykazało, że była pijana. W organizmie miała prawie promil alkoholu. Dziecko zostało przewiezione do szpitala na badania. Dzięki szybkiej i zdecydowanej reakcji świadka nie odniosło żadnych obrażeń i nie doszło do tragedii.

Wypadki w wodzie mogą mieć rozmaity charakter. Może dojść do utonięcia, podtopienia oraz utonięcia wtórnego czy suchego. Dwa ostatnie to zdarzenia o różnym mechanizmie, różniące się czasem wystąpienia objawów. W obu przypadkach początkowo nic nie zwiastuje możliwości wystąpienia powikłań, dlatego należy bacznie obserwować osobę, która doświadczyła nieszczęśliwego wypadku w wodzie. Najważniejsze są pierwsze 72 godziny. To właśnie w tym czasie mogą wystąpić objawy wskazujące, że w organizmie dzieje się coś złego.

Policja apeluje: 

Utonięcie to trzecia pod względem policyjnych statystyk przyczyna śmierci dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Spędzając czas wolny nad wodą i opiekując się dziećmi, należy skupić swoją uwagę na niepełnoletnich dzieciach, które nie zdają sobie sprawy z potencjalnych zagrożeń. Nie wolno spożywać alkoholu ani innych środków działających podobnie, ponieważ powodują zmniejszenie uwagi poświęcanej dzieciom, które w tym czasie beztrosko bawią się w wodzie.

W ramach kampanii "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą" częstochowska policja zorganizowała akcję „Misie i dzieci toną po cichu”, by przestrzegać mieszkańców miasta i powiatu przed brawurą i nieodpowiedzialnym zachowaniem w miejscach wodnych rekreacji.

 

Page generated in 0.0165 seconds.