Z ostatniej chwili

Szczęście w szkole

2021-03-22 12:22:13 informacje
img

20 marca na całym świecie obchodzono Międzynarodowy Dzień Szczęścia. Dzień wcześniej, w piątek, Urząd Miasta Częstochowy zorganizował wideokonferencję dla różnych typów szkół o programie „Happiness at School” – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.  

To autorski program dla szkół i przedszkoli dr Anny Hildebrandt-Mrozek, którego celem jest uświadomienie uczestnikom, że szczęście jest czymś, czego możemy się nauczyć i czego możemy uczyć innych. Program opiera się na teoretycznych i naukowych podstawach „nauki o szczęściu w edukacji” oraz praktycznych narzędziach rozwijania kultury szczęścia w procesie edukacyjnym.

Anna Hildebrandt-Mrozek, to doktor nauk ekonomicznych o specjalności  ekonomika rynku pracy, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego i Szkoły Trenerów Biznesu w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Ukończyła Podyplomowe Studia Europejskie (1998) na Odense University (Dania), studia językowe (1996) na Uniwersitá per Stranieri w Perugii (Włochy) oraz podyplomowe studia Psychologii Pozytywnej (2019) na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. Absolwentka Chief Happiness Manager Academy, zwieńczonej międzynarodową certyfikacją. Jest jednym z pierwszych w Polsce certyfikowanych managerów ds. szczęścia i pierwszym Chief Happiness Officer w dziedzinie edukacji w Polsce.

Wideokonferencję rozpoczął prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, który zachęcał do realizacji programu „Happiness at School” w częstochowskich placówkach. Motywował też dyrektorów szkół do dalszego poprawiania jakości edukacji w Częstochowie i dziękował za prowadzenie placówek w trudnym czasie pandemii.

W czasie spotkania były prezentowane założenia programu „Happiness at School” z podziałem na przedszkola, szkoły podstawowe  i ponadpodstawowe.

Mówiono m.in. o takich zagadnieniach jak: w jaki sposób dobrostan dorosłych wpływa na relacje z dziećmi i ich poczucie szczęścia; naukowe podejście do szczęścia i dobrostanu osobistego człowieka; wpływ szczęścia na zdrowie, pracę, sposoby uczenia się, relacje i inne aspekty; w jakich czasach żyjemy i co z tego wynika dla naszego funkcjonowania, pracy, relacji i komunikacji z innymi; czemu szczęście w szkole jest dziś niezbędne, a także o tym, że szczęścia można się nauczyć i uczyć.

Dobrostan człowieka stanowi w dzisiejszych czasach potężny zasób. Kondycja psychiczna będąca jednym z jego aspektów jest dziś nadszarpnięta przez pandemię i nieoczekiwane zmiany. Lęk, z którym żyjemy na co dzień, negatywnie wpływa na nasz dobrostan ale możemy świadomie odbudowywać swoje zasoby. To ważne nie tylko w naszym prywatnym życiu, ale także w miejscu pracy i szkole.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0157 seconds.