Z ostatniej chwili

Szermiercze sukcesy WLKS Kmicic Częstochowa

2022-05-04 12:31:19 informacje
img

Praktyka posługiwania się bronią białą, czyli szermierka zdobywa coraz większe uznanie w klubie WLKS Kmicic Częstochowa. Od początku bieżącego roku szpadzistom oraz ich trenerom towarzyszy pasmo sportowych sukcesów.

-Przez ostatnie lata udało się nam rozbudować szermierkę do takiego poziomu, że mamy reprezentantów Polski. Po 30 latach zdobyliśmy medal Mistrzostw Polski juniorów oraz wicemistrzostwa drużynowe juniorów w szpadzie. Dwóch naszych zawodników było w finale turnieju indywidualnego. Szymon Wojciechowski zdobył siódme miejsce, a Marcin Żelazny ósme. W styczniu Łukasz Parafiniuk był drugi w Pucharze Polski KGHM Tour. Tych sukcesów w tym roku jest sporo – mówi trener WLKS Kmicic, Andrzej Zaguła, laureat miejskiej nagrody za szczególne osiągnięcia sportowe w pracy z zawodnikami.

W kwietniu na koncie klubu pojawiło się kolejne zwycięstwo, które zdecydowanie zapisze się w historii częstochowskiej szermierki.

-Szymon Wojciechowski, czyli nasz zawodnik WLKS Kmicic Częstochowa był na Mistrzostwach Świata kadetów i juniorów w szermierce, które odbywały się w Dubaju. To był dla niego najważniejszy start w życiu. Wystartował w turnieju indywidualnym. Z grona prawie dwustu zawodników zajął 36. miejsce – dodaje A. Zaguła. 

Trener wspomina, że konkurencja w Polsce jest duża, ale dzięki dobrym wynikom w ostatnim sezonie udało się zakwalifikować do ścisłej trzyosobowej grupy zawodników powołanych do reprezentacji Polski na ostatnich mistrzostwach świata.

Szermierka jest wciąż niedocenianą dyscypliną, uczy nie tylko świadomości własnego ciała oraz dobrej koordynacji ruchowej, ale także systematyczności i logicznego myślenia. Warto wspierać popularyzowanie tej dyscypliny sportu lub samemu spróbować w niej swoich sił. 

-Można zacząć w każdym wieku. Trenują u nas rodzice, osoby starsze oraz dzieci, które chcą zacząć swoją przygodę z szermierką. Zapraszamy w poniedziałki na godzinę 18:15 na Halę Sportową Częstochowa, wtedy trenujemy grupę początkującą. Na późniejszym etapie jest to kształcenie sportowe stricte pod naszym okiem około 2-3 razy w tygodniu. Zajmuje to już większą ilość czasu. Osoby, które startują w mistrzostwach, trenują praktycznie codziennie oprócz poniedziałków - informuje, Andrzej Zaguła

 

Tekst: Aleksandra Pacholczak

Fot.: https://pl-pl.facebook.com/WlksKmicicCzestochowa/

 

Page generated in 0.024 seconds.