W moim ponad 30-letnim dziennikarskim życiu uczestniczyłem w dziesiątkach teatralnych konferencji prasowych. Od Sopotu, poprzez Częstochowę, po Wałbrzych i Kłodzko. Poznając różnorodne formy teatralnej aktywności. Mierząc się nie tylko z reżyserską i aktorską wizją teatru, lecz też z jej odbiorem przez publiczność (jak na Międzynarodowych Zderzeniach Teatrów w Kłodzku, gdzie żywe dyskusje odbiorców i twórców trwały czasami bardzo długo w noc).
Każda poprzedzająca premierę konferencja prasowa zostawia ślad, rozbudza ciekawość. Jednak konferencja prasowa zorganizowana przez Teatr Nowy w Częstochowie po wielokroć pobudziła moją ciekawość. Ba, dała mi pozytywnego kopa. Odkryła, że teatr to nadal karta, która ma jeszcze wiele miejsca do zapisania przez kolejne pokolenia scenicznych pasjonatów.
„Konwencja” to tytuł najnowszej propozycji Teatru „Nowego” w Częstochowie. Przedstawienie będzie dla miłośników Melpomeny kolejną podróżą w nieodkryte do końca zakamarki teatru. Myślę, że przedstawienie będzie też dla widzów testem na dorosłość. Na równych prawach zadania aktorskie zostały przydzielone w nim zawodowym aktorom po teatralnych uczelniach jak: Małgorzata Grabara, Paulina Kajdanowicz i Paweł Bilski oraz amatorom jak: Beata Myśliwiec, Dorota Partyka, Michał Gałuszka, Piotr Kiepura, Bartosz Kijak i Dominik Sieradzki. Amatorom wyjątkowym, z intelektualną niepełnosprawnością, z zespołem Downa. A co dla zawodowych aktorów było najtrudniejsze podczas pracy nad spektaklem, budowaniu odgrywanej postaci? –Nie nazwałabym tego trudnościami. Bardziej było to dla nas wyzwanie. Uczyliśmy się wzajemnie od siebie – mówi Paulina Kajdanowicz.
Z jakimi natomiast trudnościami mierzyć się będzie teatralna publiczność? Być może jakaś część widowni zada sobie pytanie: jak widzę świat osób z zespołem Downa? Co o nim wiem? A może uzna, że nic nie wie, że zna świat ludzi z zespołem Downa tylko z myślowych stereotypów?
Spektakl adresowany jest do odbiorców w każdym wieku. Myślę, że obejrzenie go zwłaszcza dla młodzieżowej publiczności będzie dużym wyzwaniem i dużym sprawdzianem z dorosłości. A być może i przyczynkiem do dyskusji o różnorodności, Być może nawet tuż po przedstawieniu. I kontynuowanej później, lecz już w szkolnych ławach.
Przedstawienie „Konwencja”, co warto podkreślić, jest pierwszym w historii Częstochowy tak pomyślanym i obsadzonym wykonawcami teatralnym spektaklem. Akcja przedstawienia, dialogi zbudowane zostały na podstawie wspomnień rodziców dzieci z intelektualną niepełnosprawnością, zespołem Downa zebranych w książkę pt. „Miłość zostaje tutaj”.
Premiera tego wyjątkowego przedstawienia już o godz. 12.00 w czwartek 29 maja w Domu Oczami Brata, siedzibie Teatrów: „Oczami Brata” i „Nowego” (Częstochowa, ul. Brzezińska 57/59). Kolejne spektakle zaplanowane zostały na 5 czerwca, godz. 17.00 i 6 czerwca, godz 10.00.
Rezerwacje miejsc: Tel. 533-947-664, e-mail: biuro@teatrnowy.art
Tekst: Waldemar Jabłczyński
Zdjęcia: Mikołaj Krygier