Z ostatniej chwili

Trzy nazwiska – trzy wernisaże jednego wieczora

2021-09-23 12:43:51 informacje
img

Dziś, w czwartek 23 września, o godz. 17.30 w Miejskiej Galerii Sztuki zadebiutuje Bartłomiej „Bebe” Frączek. Zobaczymy też prace Mateusza Pawełczyka, a Bartosz Frączek zacznie świętować ćwierćwiecze swojego malowania – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 

Jako pierwsza – o godz. 17.30 – otwarta zostanie Galeria Zwiastun, gdzie wystawą „Moja pierwsza” zadebiutuje młody malarz Bartłomiej „Bebe” Frączek. Jego inspiracją jest świat natury – szczególnie fauna, bogactwo jej form i rodzajów – ale także mitologie starożytne, z postaciami bogów i herosów. Obrazy „Bebe” Frączka są o tyle charakterystyczne, że artysta tworzy je w małych formatach. Wystawa w Galerii Zwiastun będzie jego debiutem indywidualnym. 

Drugim otwarciem czwartkowego wieczoru – o godz. 18.00 – będzie wernisaż wystawy Mateusza Pawełczyka „marginesy.” w Galerii Antresola. Wystawa jest – zgodnie z zainteresowaniami autora – kontynuacją, rozwijaniem badań nad samą istotą malarstwa. W swoich poszukiwaniach stosuje on różne rodzaje obrazowania, zestawia prace w sposób kontrastowy lub przez analogię, a napięcia, które w ten sposób powstają,  tworzą wartościowy komunikat wizualny.  

Ostatnim punktem programu będzie świętowanie jubileuszu pracy twórczej Bartosza Frączka wystawą „25 lat malowania” – rozpocznie się o godz. 18.00. Autor prowadzi obecnie pracownię dyplomową w Katedrze Malarstwa na Wydziale Sztuki UJD. Ma na koncie ponad 95 wystaw indywidualnych oraz grubo ponad 200 zbiorowych na całym świecie. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach w kraju i za granicą, pokazywane były także na prestiżowych targach sztuki. Ostatnie realizacje to szereg wystaw w Azji. 

„25 lat malowania” to próba podsumowania malarskiego dorobku artysty. Początkową datą jest tutaj debiutancka wystawa w Galerii Inny Śląsk w Tarnowskich Górach w 1996 roku, od której rozpoczęła się w pełni samodzielna malarska droga Bartosza Frączka. Na wystawie zaprezentowane zostaną nie tylko najnowsze prace twórcy, ale również starsze, powstałe na przestrzeni ćwierćwiecza. A jej otwarciu towarzyszyć będzie koncert Olka Klepacza z ,,Dźwiękoszczelnymi” – czyli gitarzystą Michałem Walczakiem i pianistą Michałem Roratom –  oraz Krzysztofa  Niedźwieckiego. 

Page generated in 0.017 seconds.