Z ostatniej chwili

U schroniskowych czworonogów w Światowy Dzień Zwierząt

2021-10-06 12:36:34 informacje
img

Światowy Dzień Zwierząt przypada na 4 października. Choćby w głosowaniach BO widać, że los zwierzaków bardzo leży nam na sercu. W poniedziałek do czekających na stały, kochający dom psów i kotów zajrzał też prezydent Częstochowy – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt przy ul. Gilowej prowadzi Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w ramach 5-letniej umowy (obecnie trwająca obejmuje okres 2018-2022). Coroczna dotacja z miejskiego budżetu na ten cel wynosi 1,2 mln zł. Oprócz tego, same częstochowianki i częstochowianie zgłaszają związane ze schroniskiem pomysły do Budżetu Obywatelskiego. W poprzednich latach w ramach jego zadań m.in. finansowano akcje zachęcające do adopcji zwierząt, kupowano sprzęt groomerski – czyli służący do pielęgnacji psów (wanna do strzyżenia, maszynki, suszarki itp.) oraz wybudowano wybiegi (spacerniaki) przy schronisku.

Obecnie trwa spore zadanie przegłosowane w poprzedniej edycji BO, a dotyczące  podniesienia komfortu zwierząt w schronisku, promocji adopcji (pod hasłem „Nie kupuj, adoptuj”) oraz zwiększenia bezpieczeństwa pracy wolontariuszy. Ostatecznie ustalona kwota na to zadanie to 270 tys. zł. Kupowane są m.in. ocieplane budy i maty grzewcze oraz inkubator, akcesoria do pielęgnacji, kołnierze pooperacyjne, kontenery, smycze, obroże, miski, zabawki, żwirek, a dla wolontariuszek i wolontariuszy – maseczki, rękawice i kamizelki. Urządzono już natomiast teren spacerowy dla psów przy schronisku. Prowadzone będą też działania promocyjne – m.in. reklamy na autobusach, będą również kalendarze czy gadżety promujące adoptowanie schroniskowych zwierzaków. 

Także w ostatnim jak dotąd, 8. głosowaniu BO wykazaliśmy się troską o zwierzaki – nie tylko zresztą o te czekające na stały dom w schronisku. Jednym z przyjętych do realizacji zadań jest modernizacja pawilonu B schroniska oraz zakup specjalistycznego pojazdu dla tej placówki (szacunkowa kwota 415 tys. zł.) 

Pamiętamy o psach i kotach z ul. Gilowej przy wielu innych okazjach. Częstochowianki i częstochowianie wspierają je m.in. darowiznami oraz – gdy nadchodzi termin rozliczeń z fiskusem – przekazywaniem schronisku jednego procenta podatku.  

4 października, w Światowy Dzień Zwierząt, do schroniska przy ul. Gilowej przyjechał także prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. Zostawił kupioną przez siebie karmę; zaglądał do zwierzaków, oglądał teren placówki i rozmawiał z jej pracownikami, co już udało się tam poprawić i jakie jeszcze są potrzeby. 

 Na swoim fanpejdżu na Facebooku Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt napisało m.in. : „(…) pragniemy serdecznie życzyć wszystkim naszym podopiecznym oraz innym bezdomnym zwierzętom nowych, kochających i przede wszystkim odpowiedzialnych domów. Każdy zwierzak jest wyjątkowy i zasługuje na dobre i godne życie, pełną miskę, ciepłe miejsce do spania, odpowiednią ilość ruchu, opiekę weterynaryjną oraz zainteresowanie ze strony właściciela”. 

Personel placówki podziękował też wszystkim, którym los zwierząt nie jest obojętny i którzy bezinteresownie wspierają pracę Schroniska. 

Czekające na opiekunów psy i koty można poznać m.in. na internetowej stronie Schroniska pod adresem https://schroniskoczestochowa.pl/  

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0165 seconds.