Z ostatniej chwili

Ukraińskie wiersze w Ratuszu

2022-11-22 12:23:14 informacje
img

Zakończył się Festiwal „Poezja Jest Najważniejsza”, w ramach którego odbył się panel literacki „Przestrzeń i terytorium – poezja miejsca i przestrzeń pamięci”. Głównymi gośćmi ostatniego dnia festiwalowego byli poeci Wasyl Machno i Bohdan Zadura – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

W otwarciu spotkania wziął udział ukraiński konsul honorowy Jarosław Wieczorek, którego powitał prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

– Nasze spotkanie to przykład udanej współpracy, dzięki której częstochowska kultura z jednej strony pokazuje, że jest otwarta i ciekawa zagranicznych gości, a z drugiej zyskuje, bo możemy poznać tak utalentowanego twórcę jak Wasyl Machno. Obecność mieszkającego w Nowym Jorku ukraińskiego poety i pisarza to również znak, że w tych tragicznych okolicznościach nasze myśli kierujemy na wschód, ku Sąsiadowi atakowanemu przez Rosję. Pamiętamy, że od lutego Ukraina bohatersko mierzy się z agresją militarną. Dzięki ukraińskiej poezji będziemy bliżej tych, którzy doświadczają tam przemocy – mówił na wstępie prezydent.

Panelowi tłumaczeniowemu towarzyszyło przyznanie ukraińskich nagród literackich „Don Kichot” i „Świat Pogranicza”, które wręczał konsul Ukrainy. Spotkanie było również okazją do zaprezentowania tomu Wasyla Machno „Wiersze jerozolimskie i 16 innych wierszy”. Książkę wydało częstochowskie Towarzystwo Galeria Literacka (organizator panelu).

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.014 seconds.