Z ostatniej chwili

Umorzenie śledztwa w sprawie śmierci 14-letniego chłopca w Rudniku Wielkim

2021-02-23 12:12:09 informacje
img

Prokuratura Rejonowa w Częstochowie umorzyła śledztwo w sprawie śmierci chłopca, do której doszło 7 września 2020 r. w trakcie jazdy na rowerze. 

Jak informuje prok. Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej, w toku postępowania ustalono, że 7 września 2020 r. grupa sześciu małoletnich chłopców, wśród których był 14-letni Piotr W., udała się rowerami w okolice skrzyżowania ulic Słonecznej i Brzozowej w Rudniku Wielkim. Tam doszło do kłótni pomiędzy jednym z chłopców i 14-letnim Piotrem W., po której pokrzywdzony wyjął z plecaka nóż typu „motylek”. Następnie 14-latek odjechał na rowerze, trzymając nóż w prawej ręce, która była oparta na rączce kierownicy. Jadąc w stronę swojego domu, wjechał w wysoką trawę i upadł z rowerem. Potem wstał o własnych siłach, wyciągnął nóż z klatki piersiowej i stracił przytomność.

Wezwane na miejsce pogotowie ratunkowe przetransportowało pokrzywdzonego do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie, gdzie zmarł tego samego dnia około godz.22.00.

Na podstawie przeprowadzonej sekcji zwłok ustalono, że przyczyną zgonu pokrzywdzonego była rana kłuta serca. Biegły z zakresu medycyny sądowej stwierdził ponadto, że mechanizm obrażeń mógł polegać na nadzianiu się chłopca na nóż, unieruchomiony pomiędzy kierownicą a klatką piersiową lub pomiędzy klatką piersiową a powierzchnią terenu.  

Na podstawie zebranych dowodów ustalono, że moment upadku był obserwowany przez pozostałych chłopców z odległości około 10 metrów. Nie stwierdzono również, że przed zdarzeniem pomiędzy 14-latkiem a pozostałymi chłopcami doszło do bójki lub szarpaniny. 

Uwzględniając wskazane okoliczności, uznano, że przyczyną śmierci pokrzywdzonego był nieszczęśliwy wypadek, a nie działanie lub zaniechanie osób trzecich. W związku z tym prokurator umorzył śledztwo wobec braku znamion przestępstwa.

Postanowienie prokuratora o umorzeniu postępowania jest prawomocne, gdyż najbliżsi pokrzywdzonego nie złożyli zażalenia do sądu.

Page generated in 0.0151 seconds.