Z ostatniej chwili

Uwaga na podszywających się!

2020-05-19 14:04:40 informacje
img

Bardzo często seniorzy padają ofiarą złodziei i oszustów. Nie bądźmy obojętni i ostrzeżmy naszych krewnych i sąsiadów, że do ich drzwi mogą zapukać złodzieje, podszywający się pod pracowników przedsiębiorstw czy sprzedawców usług. Niektórzy mogą do nich telefonować i podszywać się pod członków rodziny lub policjantów. Wyłudzają pieniądze, które często stanowią oszczędności ich życia - informuje częstochowska Policja.
Oszuści wymyślają różne sposoby, aby okraść starszych ludzi. Często wykorzystują dobre serce i zaufanie oraz chęć nawiązania kontaktu z innymi osobami przez samotnie mieszkających seniorów. Od stycznia  złodzieje weszli w ten sposób do 15 domów, a telefonicznie skontaktowali się z 34 starszymi osobami, chcąc wyłudzić od nich pieniądze. Łącznie seniorzy z Częstochowy i powiatu stracili już prawie pół miliona złotych.
Przestępcy działają za pomocą różnorodnych metod. Bardzo często pukają do drzwi, podszywając się pod pracowników różnych przedsiębiorstw, poczty, ZUS-u, służby zdrowia, z prośbą o wodę, o jedzenie lub oferując sprzedaż artykułów przemysłowych. Gdy zostaną wpuszczeni do mieszkania, zazwyczaj wychodzą ze wszystkimi oszczędnościami jego właściciela. Nigdy nie działają w pojedynkę. Jedna osoba zajmuje seniora rozmową, inna plądruje dom. O tym, że utracił oszczędności życia, lokator dowiaduje się po pewnym czasie. Z reguły nie potrafi podać rysopisu czy innych danych istotnych dla ustalenia sprawców.
Jedna z mieszkanek Częstochowy, myśląc, że pomaga córce uczestniczącej w wypadku drogowym, przekazała oszustom 80 tys. zł, które uprzednio spakowała do opakowania po cukierkach. Inny mieszkaniec Częstochowy udał się do banku, chcąc wypłacić 60 tys. zł na taki sam cel, jednak dzięki czujności pracownika banku nie doszło do przekazania pieniędzy.
W ubiegłym tygodniu dwie kobiety weszły do domu 92-letniej mieszkanki Częstochowy, podając się za pielęgniarki środowiskowe. Gdy seniorka zajęta była przygotowywaniem ciepłego napoju dla gości, kobiety znalazły pudełko z odłożoną gotówką i po przywłaszczeniu wyszły z mieszkania.
Dużym zaufaniem seniorzy obdarzyli też złodziei podszywających się pod pracowników wodociągów. Gdy starsze osoby zajęte były odkręcaniem i zakręcaniem kurków z wodą w łazience, złodzieje plądrowali im mieszkania. W ten sposób sprawcy ukradli w tym roku już ponad 200 tys. zł.
Policja przypomina, żeby nigdy nie działać pod presją czasu. Zawsze kierujmy się ograniczonym zaufaniem. Oszuści wciąż modyfikują swoje metody, by wyłudzić od nas pieniądze, bądź dane wrażliwe. Cennym łupem, oprócz gotówki i biżuterii, może być nasza tożsamość np. numer dowodu osobistego i PESEL oraz loginy i hasła do bankowości elektronicznej. Musimy je chronić, gdyż takie dane mogą umożliwić przelanie pieniędzy na konto przestępcy lub zaciągnięcie na nas kredytów.
Pamiętajmy - apeluje Policja, - nie informujmy nikogo telefonicznie o  ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy, czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. Pamiętajmy zwłaszcza o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.
Policja apeluje również do taksówkarzy i innych przewoźników, aby zwracali uwagę na seniorów, którzy w pośpiechu udają się do banku, a pracowników banku prosi o zwracanie uwagi na osoby starsze, które wypłacają z konta wszystkie pieniądze lub chcą zaciągnąć kredyt. Czasami zwykła rozmowa z potencjalną ofiarą oszustwa może uchronić ją przed utratą dorobku życia.

Page generated in 0.0132 seconds.