Z ostatniej chwili

W Strasburgu z Częstochową na czele

2022-06-10 12:39:36 informacje
img

W siedzibie Rady Europy w Strasburgu Częstochowa zorganizowała Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Miast Laureatów Nagrody Europy, któremu aktualnie przewodzi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

W spotkaniu uczestniczyli: przewodnicząca podkomisji ds. Nagrody Europy Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Carmen Leyte, ambasador Jerzy Baurski - Stały Przedstawiciel RP przy Radzie Europy, członkowie Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, przedstawiciele władz Strasburga, 60 uczestników z różnych miast - laureatów Nagrody Europy wraz z przedstawicielami młodzieży z tych miast, którzy obradują podczas Forum Młodzieży.

Spotkanie (9-10 czerwca) zostało podzielone na dwie części. Najpierw odbyło się Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia MLNE, podczas którego – obok punktów statutowych – głos zabrali przedstawiciele Strasburga i Izmiru – Miasta Laureata Nagrody Europy z 2022 r. Sporo czasu poświęcono wymianie doświadczeń związanych z tragicznymi wydarzeniami na Ukrainie. Świadectwo skali zniszczeń wojennych dali połączeni zdalnie przedstawiciele Charkowa, Iwano-Frankowska i miasta Chmielnicki.

Drugą część zdominowała konferencja na temat wpływu pandemii na różne obszary funkcjonowania miast. Część delegacji miast członkowskich przygotowała specjalne prezentacje, w tym Mülheim an der Ruhr, St. Pölten, Würzburg czy Częstochowa. Dzięki włączeniu się Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w organizację wydarzenia, konferencja była tłumaczona symultanicznie na języki: angielski, francuski i niemiecki.

– Wymiana doświadczeń i dobrych praktyk między innymi w temacie walki z pandemią pomogą uczestniczącym w dyskusji samorządowcom w byciu bardziej skutecznymi w zaspokajaniu potrzeb swoich mieszkanek i mieszkańców. A wspólne stanowisko w sprawie pokoju w Ukrainie pokazało jedność w dążeniu do poszanowania i propagowania wartości, na których opiera się funkcjonowanie UE - mówił podczas spotkania prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Konferencji towarzyszyło Forum Młodzieży, która również odniosła się do sposobów, w jaki Europa pomaga uchodźcom z Ukrainy.

Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Miast Laureatów Nagrody Europy – po przerwie wymuszonej pandemią Covid-19 – powróciło do tradycyjnej formuły spotkań, choć z częścią reprezentantów łączono się też online. Delegaci miast członkowskich zapoznali się z osiągnięciami Rady Europy oraz historią Sali Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w Palais de l'Europe.

*

W 1984 roku miasta wyróżnione Nagrodą Europy zrzeszyły się dobrowolnie w Stowarzyszeniu Miast Laureatów Nagrody Europy działającym pod auspicjami Rady Europy z siedzibą w Strasburgu. 

Celem Stowarzyszenia jest promowanie idei integracji europejskiej, intensyfikacja wzajemnej wymiany doświadczeń, prezentacja dokonań miast oraz wspieranie współpracy partnerskiej i wymiany młodzieżowej. Częstochowa była pierwszym miastem Europy Środkowo-Wschodniej wyróżnionym Nagrodą Europy (w 1998 roku). Inne polskie miasta uhonorowane tą nagrodą to: Gdynia i Katowice.

 

Na zdjęciu (od lewej): przewodnicząca podkomisji ds. Nagrody Europy Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Carmen Leyte,  burmistrz Altötting Herbert Hofauer, prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk i zastępca burmistrza Strasburga Veronique Bertholle

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0172 seconds.