Z ostatniej chwili

W rocznicę zwycięskiej obrony Lwowa

2020-11-24 10:37:25 informacje
img

Z okazji przypadającej 22 listopada zwycięskiej obrony Lwowa przed pomnikiem na placu Orląt Lwowskich złożono kwiaty i zapalono znicze - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Kwiaty złożyli zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Stefaniak z wiceprzewodniczącym Rady Miasta Łukaszem Kotem, a także przewodniczący Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Adam Kiwacki wraz z członkami Towarzystwa.

W walkach o Lwów uczestniczyło 1421 młodocianych obrońców, z których najmłodszy miał zaledwie 9 lat. W obronie „zawsze wiernego” miasta życie oddali także częstochowianie. Wśród nich byli: 19-letni Stefan Stetkiewicz, zginął 5 listopada 1918 r., broniąc reduty w lwowskim Domu Techników; 20-letni harcerz Remigiusz Niekrasz – żołnierz Legionów, który walczył o polski Lwów, a kilka miesięcy później poległ w walkach z bolszewikami na Polesiu i Kazimierz Masztalerz – harcerz z Rakowa, ochotnik w pułku ułanów w I Brygadzie Piłsudskiego, który bronił Lwowa w listopadzie 1918 r. już w stopniu oficera.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0155 seconds.