Z ostatniej chwili

Warsztaty nad rondlami były „trendy”

2023-04-19 10:35:36 informacje
img

Z inicjatywy Urzędu Miasta zasady dobrego żywienia przyswajali sobie ci, którzy czuwają nad posiłkami w częstochowskich przedszkolach i szkołach podstawowych - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Szkolenie kulinarne połączone z warsztatami „Trendy w żywieniu” odbyło się 13 i 14 kwietnia w Zespole Szkół „Żeromskiego”. Wzięły w nich udział szkolne i przedszkolne kucharki, kucharze, intendentki i intendenci z całego miasta.

Nie ma praktyki bez teorii – więc było jedno i drugie. Prelekcję o zdrowych nawykach żywieniowych wygłosiła Sylwia Kodura – nauczycielka przedmiotów zawodowych z popularnego częstochowskiego „Gastronomika”, a o standardach, jakie musi spełniać żywność w jednostkach oświatowych, opowiadał Maciej Łęski z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Część praktyczną poprowadziły nauczycielki z „Żeromskiego” – Anna Wosik, Anna Bugała, Ewa Śliwakowska i Marta Zdańska-Szewczyk. Kunszt kulinarny pokazał też m.in. uczeń Michał Dworakowski. Chętnie dzielił się wiedzą i umiejętnościami zdobytymi i w szkole, i podczas licznych krajowych konkursów kulinarnych, praktyk zagranicznych oraz wielu szkoleń współfinansowanych ze środków europejskich.

Uczestniczący w warsztatach korzystali z najnowocześniejszego sprzętu będącego na wyposażeniu szkoły, a pozyskanego z projektów oraz dzięki Urzędowi Miasta – thermomixów, robotów planetarnych, pakowarki próżniowej czy cyrkulatora temperatury sous vide. Serwowano m.in. pieczone w ziołach ziemniaczki czy szpinakowe naleśniki z twarogiem i owocami. W formie lubianej przez dzieci przygotowano przekąski – np. zdrowego hamburgera z warzywami, zawierającego wszystkie surowce wymagane w żywieniu dzieci zgodnie z odpowiednim rozporządzeniem dla jednostek oświatowych. Był smoothie warzywno-owocowy, lody owocowe, drożdżówki z serem oraz jabłkami i kruszonką.

Odbył się pokaz flambirowania (to procedura, w której potrawa zaczyna w sposób kontrolowany… płonąć) oraz metody sous vide –  niskotemperaturowego gotowania w kąpieli wodnej próżniowo zapakowanych produktów. W ten sposób uzyskuje się niepowtarzalny aromat, smak, soczystość i atrakcyjny wygląd potraw, a posiłki zachowują cenne wartości odżywcze.

Warsztaty były jednym z przedsięwzięć w ramach pracy zespołu wdrażającego w Częstochowie program profilaktyki zdrowotnej wśród dzieci i młodzieży w szkołach prowadzonych przez Miasto. Koordynatorami były: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Częstochowie, Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. S. Żeromskiego oraz Wydziały Edukacji, Zdrowia i Polityki Społecznej UM. Placówkami odpowiedzialnymi za realizację zadania były Zespół Szkół „Żeromskiego” oraz Zespół Szkół Gastronomicznych im. M. Skłodowskiej-Curie.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0171 seconds.