Z ostatniej chwili

Wielki sukces szachistów z Częstochowy

2023-02-17 13:35:28 informacje
img

Patryk Mońka i Jakub Bączyński zwyciężyli w swoich kategoriach w Wielkim Finale ogólnopolskiego EkoLogicznego Turnieju Szachowego. 16 lutego w Geonatura Kielce zagrali ze sobą zwycięzcy rozgrywek międzymiastowych. Laureaci otrzymali unikatowe szachy  z elektrycznych śmieci oraz medale wykonane w nurcie trash art. EkoLogiczny Turniej Szachowy zorganizowała Fundacja Odzyskaj Środowisko. 

* Dobry ruch: na szachownicy i dla środowiska

Można się zastanawiać, co łączy ekologię i jedną z najstarszych gier na świecie. Przede wszystkim strategia działania – podobnie jak w szachach, tak i w trosce o środowisko naturalne ważny jest każdy ruch oraz zdolność przewidywania konsekwencji, jakie on za sobą niesie – mówi Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko. W ekologicznych turniejach szachowych zmierzyli się ze sobą reprezentacji 14 miast: Czeladzi, Częstochowy, Dębicy, Inowrocławia, Kielc, Krosna, Łodzi, Olkusza, Przemyśla, Siedlec, Świdnicy, Świdnika, Tarnobrzega i Zamościa. 

* Inicjatywa po stronie recyklingu

Kable, elementy pilotów telewizyjnych i niewielkie mechanizmy z urządzeń elektrycznych
i elektronicznych zatopiono w żywicy tworząc szachy, w których nie ma dwóch identycznych pionów. Autorką szachów z recyklingu jest Natalia Murdza, artystka z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. – Przygotowanie bierek z materiałów pochodzących z recyklingu elektrycznych i elektronicznych śmieci jest doskonałym sposobem, by podkreślić, jak istotna jest selektywna zbiórka odpadów i przetworzenie ich w zrównoważony sposób. Możemy wykonać dobry ruch zarówno podczas partii szachów. Ale także tworząc dzieła sztuki – mówi. – Wielu osobom trudno uwierzyć, że np. w hetmanie znajdują się elementy z recyklingu telewizora, laptopa czy smartfona.

* Szach mat dla Elektrycznych Śmieci

Świętokrzyski Geopark zamienił się w plac boju hetmanów, wież i gońców. Wielki Finał EkoLogicznego Turnieju Szachowego odbywał się w systemie szwajcarskim z tempem 10 minut + 5’. Konkurs objął patronatem Świętokrzyski Związek Szachowy. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Kielc Bogdan Wenta. 

Laureaci w poszczególnych kategoriach:

U7

 1.     Patryk Mońka – Częstochowa, Dom Kultury Koszęcin    
 2.     Hubert Kozyra - Zamość; UKS Lider Zamość
 3.     Witold Rusek - Łódź; KTS Kalisz  i Michał Gałuszka - Świdnica; KSz MIKAMA Świdnica

U12

 1.     Bartosz Ożóg - Zamość; Zamojski Klub Szachowy             
 2.     Tadeusz Strus – Siedlce, UKS-STSz Sokołów Podlaski      
 3.     Maksymilian Wojtuń - Krosno; KKSz Urania Krosno

 

U18

 1.     Jakub Bączyński - Częstochowa – UKS Hetman Częstochowa
 2.     Kamil Bolek - Krosno
 3.     Cyprian Malczuk - Siedlce – KSz Skoczek Siedlce

Grupa Open 

 1.     Damian Lewtak - Dębica – MKSz GRYF Dębica
 2.     Marcin Duda - Kielce
 3.     Arkadiusz Kucza - Krosno KSz. Czarny Koń Rogi

Page generated in 0.0163 seconds.