Z ostatniej chwili

Wirtualna Industriada

2020-06-05 13:07:08 informacje
img

Inaczej niż w minionych latach będziemy obchodzić święto zabytków techniki - Industriadę. Z tej okazji przygotowano bowiem wydarzenie wirtualne.
W sobotę 6 czerwca Muzeum Częstochowskie zaprasza na zwiedzanie wystawy „Historia górnictwa rud żelaza w regionie częstochowskim” oraz spotkanie z dr. Łukaszem Pabichem.
Wystawę w Muzeum Górnictwa Rud Żelaza będzie można obejrzeć na portalu facebookowym o godz. 11.00. Tam także w ramach wirtualnej Industriady, czyli Święta Zabytków Techniki Województwa Śląskiego odbędzie się spotkanie z dr. Łukaszem Pabichem.
Muzeum Górnictwa Rud Żelaza to jeden z obiektów Muzeum Częstochowskiego, utworzony w podziemnych korytarzach pomiędzy pawilonami w Parku  Staszica, które przypominają prawdziwe wyrobiska kopalniane. Staraniem środowisk górniczych został wyremontowany w 2008 roku i ponownie udostępniony do zwiedzania. 
W zbiorach znajduje się wyposażenie z kilku kopalni regionu częstochowskiego: Rudniki, Wręczyca, Barbara i Szczekaczka w Brzezinach,  maszyny i narzędzia pracy górników. Opowieść o historycznych metodach wydobywania rud żelaza uzupełniona jest o prezentacje multimedialne oraz filmy. Wszystko to składa się na stałą ekspozycję „Dzieje Górnictwa Rud Żelaza”. Przypomina ona w całości model najbardziej charakterystycznych dla kopalnictwa rud żelaza wyrobisk podziemnych w skali naturalnej.
Obiekt jest wpisany na listę Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.
*
Łukasz Pabich - dr nauk humanistycznych w zakresie historii, absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, pracę doktorską obronił na Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na co dzień pracuje w Dziale Historii Muzeum Częstochowskiego. Autor publikacji naukowych oraz popularnonaukowych – artykułów i książek.

Page generated in 0.0137 seconds.