Z ostatniej chwili

Wraca „londyńczyk”, ale z nową trasą i tańszym biletem

2024-07-03 11:11:46 informacje
img

Zabytkowy autobus ponownie wyruszy w miasto – już w najbliższy weekend. Będzie kursował w soboty i niedziele co godzinę od 11.00 do 17.00 włącznie. „Piętrus” będzie jeździł przynajmniej do końca wakacji – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Dwupokładowy pojazd obsługiwany przez częstochowskie MPK tradycyjnie będzie oznakowany jako linia turystyczna 034. Bilety na 45-minutową przejażdżkę „londyńczykiem” będą tańsze niż w ubiegłym roku, bo po 8 zł (dla dzieci i młodzieży), 15 zł (dla dorosłych) lub według ulgi akceptowanej przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne.

Mamy nadzieję, że zarówno trasa, która została nieco zmodyfikowana względem lat poprzednich, jak i niższe od zeszłorocznych ceny biletów przyczynią się do tego, że zainteresowanie tymi przejazdami będzie duże – mówił w czasie spotkania dla prasy prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Jeśli przez najbliższe dwa miesiące frekwencja będzie znacząco wysoka, to wówczas – przy braku problemów technicznych z „londyńskim weteranem szos” – MPK nie wyklucza przedłużenia kursów do końca września. Tymczasem w każdą sobotę i niedzielę wakacji pierwszy kurs zaplanowano na godz. 11.00. Następne będą ruszać o kolejnej, pełnej godzinie aż do 17.00 włącznie, kiedy to „londyńczyk” będzie wyjeżdżał na ostatnią pętlę. Przystanek początkowy i końcowy tradycyjnie został zlokalizowany na pl. Biegańskiego w sąsiedztwie budynku Ratusza. Tegoroczna trasa wiedzie ulicami: Śródmieścia, Starego Miasta i Tysiąclecia.

Atrakcja komunikacyjna, jaką niewątpliwie jest linia turystyczna „034”, ponownie stanie się też okazją do zgłębienia historii naszego miasta przez pasażerów. Dzieje Częstochowy będą przybliżane w formie nagrania uniwersalnego wobec trasy, które będzie emitowane w trakcje jazdy w językach polskim i angielskim. Czas podróży w zależności od natężenia ruchu będzie oscylował wokół 35-45 minut.
Trasa autobusowej linii turystycznej 034 w 2024 r.:
Plac Biegańskiego, II Aleja Najświętszej Maryi Panny, I Aleja Najświętszej Maryi Panny, pl. Daszyńskiego, ulice Warszawska, Garibaldiego, Wilsona, II Aleja Najświętszej Maryi Panny, aleja Kościuszki, aleja Armii Krajowej, ulice Dekabrystów, Szajnowicza-Iwanowa, Popiełuszki, Pułaskiego, Sobieskiego, Śląska i plac Biegańskiego.

Dane techniczne „londyńczyka”:
rok produkcji: 1968
marka: Bristol Lodekka
kraj pochodzenia: Anglia
pojemność silnika: 2495 cm sześc.
rodzaj paliwa: diesel
liczba miejsc: 53
prędkość maksymalna: 75 km/h

Fot. Grzegorz Skowronek / UM

Page generated in 0.0164 seconds.