Z ostatniej chwili

Wsparcie bezdomnych

2021-01-12 11:30:50 informacje
img

Nadchodzące mrozy mogą się okazać śmiertelnym zagrożeniem dla osób bezdomnych. Dlatego pracownicy Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej „TBS”, Komendy Miejskiej Policji oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej odwiedzili kilka wyznaczonych miejsc w budynkach komunalnych, w których potencjalnie mogą przebywać bezdomni. Akcja ma być cyklicznie kontynuowana - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

W Częstochowie od lat działa Partnerstwo Lokalne na rzecz przeciwdziałania bezdomności. W jego ramach tworzona jest mapa miejsc niemieszkalnych, a instytucje i organizacje realizują wspólnie pomoc dla bezdomnych, docierając do miejsc ich pobytu i proponując wsparcie. Jest to szczególnie istotne, gdy temperatury spadają mocno poniżej zera. W tym sezonie zimowym do działań na rzecz bezdomnych włączyli się również pracownicy ZGM „TBS”.  W poniedziałek 11 stycznia kilkuosobowy zespół wspólnie z przedstawicielami Komendy Miejskiej Policji oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej rozpoczął sprawdzanie wyznaczonych wcześniej budynków znajdujących się w zasobach ZGM „TBS”. Skontrolowano m.in. pustostan przy ul. Wały Dwernickiego 239, klatki schodowe w bloku przy ul. Herberta 4 oraz budynki przy ul. Warszawskiej 349 i 345.

Zimą działania będą przeprowadzane cyklicznie. Ich cel to informowanie bezdomnych o pomocy, jaką mogą uzyskać  co do noclegu i wyżywienia na terenie miasta. Akcja ma również dotrzeć do lokatorów zasobów komunalnych. Towarzyszy jej spot radiowy emitowany w lokalnej rozgłośni radiowej. Można w nim usłyszeć apel do lokatorów z prośbą o zwracanie uwagi na osoby bezdomne oraz ratowanie ich życia i zdrowia. Na klatkach schodowych pojawiły się też plakaty z informacją o pomocy dla bezdomnych oraz numerach telefonu, pod którymi można zgłosić przypadki przebywania bezdomnych. W sytuacji zagrożenia życia i zdrowia bezdomnego niezwłocznie dzwońmy pod numer telefonu 112.

W 2019 r. przebywało w Częstochowie 351 bezdomnych (w placówkach wsparcia oraz miejscach niemieszkalnych). W styczniu 2018 takich osób było 371. Tylko w okresie od 1 listopada 2019 do 31 marca 2020 na terenie Polski z wychłodzenia zmarło 30 osób, na Śląsku – 3, w Częstochowie na szczęście nikt. Obecnie na terenie Częstochowy w miejscach niemieszkalnych przebywa 65 osób.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0164 seconds.