Z ostatniej chwili

Wymazobus działa

2020-05-04 16:01:35 informacje
img

Około 300 próbek do testu na obecność koronawirusa pobrał już tzw. wymazobus od mieszkańców Częstochowy przebywających na przymusowej kwarantannie. Zrealizował tym samym w pełni listę Sanepidu - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.     
Kiedy zamówiony przez władze miasta ambulans do wykonywania wymazów rozpoczynał 16 kwietnia pracę, na kwarantannie w Częstochowie przebywało ponad 180 osób. Obecnie jest ich tylko 35 i wszystkie, po pobraniu próbek, oczekują już na wyniki testów.
Tym samym ambulans zakończył zasadniczy etap pracy – wykonał wymazy u wszystkich osób znajdujących się na kwarantannie (czasami więcej niż jednokrotnie), według list dostarczanych przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Częstochowie.
Próbki mogą być pobierane tylko od osób wskazanych przez Sanepid, przebywających w kwarantannie domowej, na podstawie decyzji wydanej przez służby sanitarno-epidemiologiczne.
Jeśli pojawią się nowe osoby po kontakcie z zakażonymi lub nowe ogniska zakażeń, „wymazobus” wznowi pracę, pobierając próbki zgodnie z nowymi wykazami z Sanepidu. Władze miasta mają jednak nadzieję, że zniesienie przez rząd po majowym weekendzie części obostrzeń nie wpłynie na wzrost liczby zachorowań i zagrożenia epidemicznego w mieście.
- Wracając do w miarę normalnego życia, pracy, zakupów czy aktywności na zewnątrz, pamiętajmy ciągle o zachowaniu tych oczywistych już dla wszystkich standardów ostrożności w czasie epidemii – prosi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. – To teraz bardzo istotne, bo coraz więcej ludzi jeździ ponownie komunikacją miejską, pojawia się w sklepach i różnych publicznych przestrzeniach. Do tej pory udało się nam nie zarażać tą drogą w Częstochowie i byłoby świetnie, gdyby tak zostało. Dziękuję za dyscyplinę  w tym zakresie i proszę: wytrzymajmy jeszcze trochę… 
Miasto kontynuuje (z pomocą wyspecjalizowanej firmy) akcję systematycznej dezynfekcji budynków Miejskiego Szpitala Zespolonego, karetek Stacji Pogotowia Ratunkowego oraz autobusów i tramwajów MPK. Tabor komunikacji był ponownie dezynfekowany tuż przed długim weekendem, szpitale i karetki – już kilkakrotnie. Wkrótce ma się odbyć  akcja dezynfekcji ławek wzdłuż najpopularniejszych szlaków spacerowych: alei Najświętszej Maryi Panny oraz Promenady Niemena.
Na razie sytuacja w mieście, jak na trwający stan epidemii, nie jest zła. W poniedziałek rano (4 maja) statystyki mówiły o 76 aktualnych przypadkach zakażenia wśród mieszkanek i mieszkańców miasta. W czasie długiego weekendu doszły trzy nowe przypadki, ale coraz więcej jest też osób, które już wyzdrowiały (obecnie 30). W izolacji domowej 4 maja przebywało w Częstochowie 29 osób (to osoby z pozytywnymi wynikami testów), a nadzorem epidemiologicznym objętych jest obecnie tylko 6.
Z powodu koronawirusa zmarło do tej pory 6 osób z Częstochowy (wszystkie z chorobami współistniejącymi).
Wzrostu liczby zgonów w stosunku do lat poprzednich nie zarejestrował w kwietniu miejski Urząd Stanu Cywilnego. Łącznie było ich w tym miesiącu 302, podczas gdy w kwietniu 2019 - 314, 2018 - 320, 2017 - 271, a w 2016 – 307 (warto przy tym wyjaśnić, że liczby te nie dotyczą tylko osób z Częstochowy, ale także mieszkańców innych gmin, którzy zmarli w częstochowskich szpitalach).
Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0166 seconds.