Z ostatniej chwili

ZUS: Ponad 46 tys. śląskich przedsiębiorców zwolnionych ze składek

2020-05-04 15:44:42 informacje
img

Blisko 66 mln zł - to kwota zwolnień ze składek za marzec dla przedsiębiorców z województwa śląskiego. Oddziały ZUS w tym regionie zatwierdziły pierwsze wnioski. Z ulgi skorzystało ponad 46 tys. biznesmenów. W całym kraju kwota zwolnienia wyniosła prawie 591 mln zł. Pomoc tę otrzymało już 436 tysięcy płatników. 
Pomimo ustawowych zapisów dających ZUS czas na rozpatrzenie wniosków (tj. 30 dni po złożeniu dokumentów rozliczeniowych za ostatni miesiąc podlegający zwolnieniu) są one już rozpatrywane i będą sukcesywnie realizowane.  - Robimy wszystko, żeby pomoc dotarła tam, gdzie jest potrzebna. Wiemy, jak bardzo jest to ważne dla przedsiębiorców w tych trudnych czasach. Dlatego rozpatrywanie wniosków traktujemy priorytetowo - mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
* Najwięcej zwolnień w Rybniku, ale największa kwota w Chorzowie
W województwie śląskim największa liczba płatników, którzy już otrzymali zwolnienie ze składek, jest w Oddziale ZUS w Rybniku. Takie wsparcie trafiło do 8471 płatników, a zwolnienie przekroczyło kwotę 11,8 mln zł. Jednak największą sumę wypłat w ramach tej pomocy zanotował Oddział ZUS w Chorzowie, bo na kwotę blisko 13 mln zł dla 7350 przedsiębiorców.  - Na Podbeskidziu zwolnienia z opłacania składek za marzec  otrzymało 8225 płatników na kwotę ponad 10,8 mln zł. W częstochowskim oddziale takie wsparcie otrzymało już 6524 biznesmenów na kwotę przekraczającą 8,1 mln zł. W sosnowieckim oddziale zwolniono z opłacania składek za marzec 8446 płatników na kwotę 11.8 mln zł, natomiast z terenu działalności zabrzańskiego oddziału ZUS wsparcie otrzymało 7013 przedsiębiorców na łączną sumę zwolnień ze składek przekraczającą 10,3 mln zł  - informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim. 
Przedsiębiorcy otrzymają informację o zwolnieniu ze składek. Będzie  widoczna na Platformie Usług Elektronicznych w najbliższych dniach. - Aby odebrać odpowiedź z ZUS, wystarczy zalogować się do swojego konta, wejść w zakładkę Dokumenty i wiadomości i w skrzynce odbiorczej przejść do dokumentów wymagających poświadczenia odbioru - tłumaczy rzeczniczka.
* Kto może skorzystać ze zwolnienia
Przypomnijmy. Ze zwolnienia ze składek mogą skorzystać małe firmy  zgłaszające do 9 osób do ubezpieczeń społecznych.  Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Ze zwolnienia mogą skorzystać także samozatrudnieni. Wprowadzone zmiany w tarczy 2.0 przewidują również, że ze zwolnienia mogą skorzystać firmy zgłaszające do ubezpieczeń od 10 do 49 osób. W ich przypadku zwolnieniem zostanie objęte 50 proc. kwoty składek wykazanej w deklaracjach rozliczeniowych. Krąg podmiotów uprawnionych do zwolnienia ze składek poszerzył się także o spółdzielnie socjalne. W ich przypadku nie ma znaczenia liczba osób zgłaszanych do ubezpieczeń. Ze zwolnienia ze składek mogą skorzystać również firmy założone w lutym i marcu. Ponadto przy ustalaniu liczby ubezpieczonych zgłaszanych przez firmę do 9 ubezpieczonych nie bierze się pod uwagę pracowników młodocianych.
* Wypłacono też 43 mln postojowego dla mieszkańców woj. śląskiego
- ZUS na bieżąco rozpatruje również wnioski o świadczenie postojowe. W województwie śląskim do końca kwietnia na konta 21.302 przedsiębiorców oraz osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych trafiło już prawie 43 mln zł - informuje Beata Kopczyńska.  
* Najwięcej wniosków o zwolnienia ze składek
Wnioski o wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej cały czas spływają do oddziałów ZUS. 70 proc. wniosków o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej dotyczy zwolnienia z obowiązku opłacania składek za okres od marca do maja, 27 proc. - to wnioski o świadczenia postojowe, natomiast tylko 3 proc. wniosków dotyczą  ulg w opłacaniu składek.

Page generated in 0.0132 seconds.