Z ostatniej chwili

Zasłużonym Polsce - pamięć miasta

2023-10-31 11:03:21 informacje
img

Okres przed i po 1 listopada to czas wspominania tych, których już nie ma. Zawsze o tej porze roku przedstawiciele władz samorządowych – w tym Miasta Częstochowy – odwiedzają miejsca pamięci i żołnierskie groby - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
W tym roku delegacje samorządów wspólnie uczciły pamięć zasłużonych pochowanych na częstochowskich nekropoliach w czwartek, 26 października. Organizacją uroczystości zajął się Urząd Miasta.
W imieniu samorządowych władz Częstochowy mogiły i miejsca pamięci odwiedził zastępca prezydenta Ryszard Stefaniak. Razem z nim zrobiły to delegacje powiatu częstochowskiego oraz województwa śląskiego – z wicewojewodą Robertem Magdziarzem na czele. Towarzyszyli im przedstawiciele Wojska Polskiego i służb mundurowych – Policji i Państwowej Straży Pożarnej. Poległych żołnierzy i inne zasłużone dla naszego kraju postacie wspominał ks. Stanisław Rospondek – kapelan środowisk kombatanckich. Składanie kwiatów i zapalanie zniczy odbywało się w asyście funkcjonariuszy częstochowskiej Straży Miejskiej.  
Najpierw delegacje udały się na Cmentarz Kule. Oddano tam hołd żołnierzom poległym w walkach z niemieckimi, hitlerowskimi agresorami we wrześniu 1939 r., Januszowi Kochanowskiemu – Rzecznikowi Praw Obywatelskich, który zginał w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r., a także braciom Remigiuszowi i Stefanowi Niekraszom. Ten pierwszy był żołnierzem Legionów walczącym o polskość Lwowa, a poległ na Polesiu w walkach z bolszewikami; drugi zginął w III Powstaniu Śląskim. Uczczono też pamięć żołnierki AK, więźniarki Ravensbrück i łagrów Aurelii Woźnickiej, represjonowanej przez stalinowskie władze także już po wojnie.  
Na Cmentarzu św. Rocha złożono wieńce i zapalono znicze na kwaterze 17 powstańców śląskich z 1921 r. Ostatnim punktem kameralnych uroczystości była al. Sienkiewicza – z Grobem Nieznanego Żołnierza i pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki.
 
Fot. Łukasz Kolewiński (UM)

Page generated in 0.0159 seconds.