Z ostatniej chwili

Zbigniew Grządzielski symbolicznie upamiętniony

2022-10-24 10:47:18 informacje
img

Odsłonięcie tablicy poświęconej wybitnemu pedagogowi Zbigniewowi Grządzielskiemu miało miejsce w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.   

W kwietniu zorganizowano w szkole spotkanie promujące książkę „Częstochowscy nauczyciele w służbie historii” pod redakcją Ryszarda Stefaniaka i Rafała Piotrowskiego – publikację istotną nie tylko dla częstochowskiego środowiska pedagogów i wychowawców, ale i wszystkich, którzy interesują się dziejami Częstochowy, dorobkiem i dziedzictwem jej wybitnych mieszkanek i mieszkańców. Podczas tamtego spotkania zapadła decyzja, by  w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 upamiętnić dr. Zbigniewa Grządzielskiego.  

17 października, przy okazji uroczystości odsłonięcia tablicy, zastępca prezydenta miasta Ryszard Stefaniak krótko przybliżył sylwetkę dr. Grządzielskiego i podziękował za inicjatywę upamiętnienia go w ten sposób. W wydarzeniu wzięli też udział Jolanta Sowińska i Jarosław Grządzielski – dzieci wybitnego nauczyciela –  oraz naczelnik Wydziału Edukacji UM Rafał Piotrowski i przewodniczący Komisji Edukacji Rady Miasta Dariusz Kapinos. 

Zmarły w 2014 r. dr Zbigniew Grządzielski był nie tylko częstochowskim nauczycielem, ale i naukowcem, badaczem regionu związanym z dawną Wyższą Szkołą Pedagogiczną (dzisiejszym Uniwersytetem Jana Długosza). Pisał artykuły naukowe poświęcone lokalnej historii edukacji i wychowania. W pewnym momencie stał się też znany jako autor lekkiej literatury – na początku XXI wieku wydawnictwo dawnej WSP wydało jego… fraszki. Zbiorek ,,Myśli zwyczajne i niezwyczajne” zawierał lekkie, dwuwierszowe komentarze do współczesności.
Fot. z profilu szkoły na FB / Biuro Prasowe Urzędu Miasta 

 

Page generated in 0.016 seconds.