Z ostatniej chwili

Złodzieje wciąż okradają osoby starsze

2020-05-05 11:53:50 informacje
img

Pod koniec kwietnia w Częstochowie i powiecie doszło do kradzieży pieniędzy na szkodę starszych osób. Złodzieje, wykorzystując naiwność i nadmierne zaufanie seniorów, bez skrupułów okradają ich ze wszystkich oszczędności. Dlatego policja apeluje o ostrożność oraz o to, aby nigdy nie wpuszczać obcych do swoich domów.
Pod koniec kwietnia złodzieje znowu dali o sobie znać. Tym razem okradli 88-letniego mieszkańca Częstochowy, podając się za pracowników wodociągów. Bez wahania zostali wpuszczeni do mieszkania. Kobieta i mężczyzna, oboje w średnim wieku, mieli zakryte twarze, a na dłoniach rękawiczki. Poprosili 88-latka, by w toalecie puszczał wodę, pod pretekstem sprawdzenia szczelności instalacji. Mężczyzna, zajęty odkręcaniem kurków i rozmową z fałszywymi pracownikami sieci wodociągowej nie zwrócił uwagi, że jeden ze sprawców wyszedł z toalety i splądrował w tym czasie mieszkanie. Dopiero po ich wyjściu senior zorientował się, że stracił wszystkie swoje oszczędności.
W tym samym czasie ofiarą złodziejki padła 90-letnia mieszkanka Blachowni, która wpuściła do domu kobietę obiecującą zwrot pieniędzy za leki. Pod pretekstem rozmienienia banknotu, oszustka dowiedziała się, gdzie właścicielka mieszkania przechowuje portfel. Przed wyjściem, skutecznie odwróciła uwagę 90-latki i ukradła go wraz ze wszystkimi oszczędnościami.
Policjanci ostrzegają:
- Pracownicy wodociągów oraz pogotowia wodno-kanalizacyjnego posiadają ubrania robocze i poruszają się oznakowanymi pojazdami. Są też zobowiązani do posiadania przy sobie legitymacji służbowych.
- Nie wpuszczajmy do naszych domów obcych osób bez upewnienia się, kim są - każdorazowo należy żądać okazania legitymacji służbowej oraz telefonicznie potwierdzać niespodziewaną wizytę, dzwoniąc do przedsiębiorstwa, w którym osoba ma pracować (dane kontaktowe znajdują się na książeczkach płatniczych lub można wyszukać w sieci internetowej).
Policja apeluje zwłaszcza do osób młodych: informujmy naszych rodziców i dziadków, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im, jak się zachować, kiedy ktoś zapuka do drzwi, podając się za policjanta, pracownika wodociągów czy poczty. Warto też spisać numery telefonów do przedsiębiorstw, które najczęściej odwiedzają mieszkańców w ich domach i umieścić w widocznym miejscu. Zwykła ostrożność może uchronić przed utratą zbieranych latami oszczędności.

Page generated in 0.0151 seconds.