Z ostatniej chwili

Zmiana raportowania danych epidemii to utrudnienie dla samorządu

2020-11-25 15:23:19 informacje
img

Prezydent Miasta prosi Ministra Zdrowia o przywrócenie dotychczasowego sposobu raportowania danych epidemiologicznych. To niezbędne narzędzie dla lokalnych samorządów potrzebne do analizy stanu epidemii, które pozwala podjąć skuteczne, kierunkowe działania związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 w danej gminie - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Od 24 listopada wprowadzono nowy system raportowania statystyk związanych z epidemią koronawirusa SARS-Cov-2. Publikowane przez Ministerstwo Zdrowia dane przedstawiane są w sposób ogólny, dotyczący głównie całego kraju i województw. Dane z powiatów, które dołączono dzisiaj, informują na razie tylko o liczbie nowych przypadków i zgonów w ciągu ostatniej doby. Na tej podstawie nie można wyciągnąć pełnych wniosków o skali epidemii na danym terenie.

Dotychczasowy sposób codziennego udostępniania danych epidemiologicznych przez powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne umożliwiał poszczególnym gminom bieżące monitorowanie szczegółowych danych dotyczących nie tylko zachorowań i liczby zgonów, ale także izolacji, kwarantanny, liczby ozdrowieńców czy pojawiających się w mieście ognisk koronawirusa. Pozwalał na bieżąco reagować na sytuację związaną z rozprzestrzenianiem się epidemii w danej gminie. Także w Częstochowie na podstawie tych danych codziennie analizowano sytuację pod kątem wskaźników wynikających z raportu. Na bieżąco, podczas codziennych spotkań Prezydenta Miasta z przedstawicielami częstochowskiego samorządu i kierownictwem jednostek miejskich można było oceniać sytuację epidemiologiczną w mieście i podejmować stosowne działania. Również mieszkanki i mieszkańcy Częstochowy korzystali z informacji o sytuacji epidemiologicznej w swoim mieście, które były zamieszczane na stronie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Scentralizowany system raportowania statystyk pozbawił gminy szczegółowych informacji o przebiegu epidemii na ich terenie. 

- Nowa metoda prezentowania statystyk, odnosząca się do skali całego kraju uniemożliwia samorządom podejmowanie skutecznych działań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 – napisał do ministra Adama Niedzielskiego, prezydent Częstochowy.

Prezydent zwrócił się w piśmie z 25 listopada 2020 r. do ministra z prośbą o przywrócenie dotychczasowego sposobu raportowania danych epidemiologicznych i pozyskiwania informacji z Sanepidu - jako niezbędnego narzędzia do analizy stanu epidemii przez samorządy lokalne. 

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

 

Page generated in 0.0163 seconds.