Z ostatniej chwili

Zwolnienia ze składek dla firm na 600 mln zł

2020-09-24 12:05:26 informacje
img

20 września zaczęły obowiązywać przepisy pozwalające na zwolnienie ze składek dla firm, które złożyły wniosek o takie zwolnienie i jednocześnie opłaciły składki, albo posiadały nadpłatę na koncie. W niedzielę 20 września ZUS rozpoczął proces tworzenia not umorzeniowych, w wyniku którego 740 tys. przedsiębiorców uzyskało zwolnienie na blisko 600 mln zł.

Nowelizacja odpowiada na postulaty przedsiębiorców i została rekomendowana przez ZUS. Wcześniej nie można było tego zrobić, bo nie przewidywały tego przepisy, które zezwalały na zwolnienie wyłącznie ze składek nieopłaconych za kwiecień i maj.  Ta zmiana, która jest zdecydowanie na korzyść przedsiębiorców, była rekomendowana przez ZUS.

Już w dniu wejścia w życie przepisów ZUS rozpoczął proces tworzenia not umorzeniowych. Do tej pory procesowi poddano około 740 tys. płatników składek. Oznacza to, że dodatkowo w wyniku realizacji ustawy ZUS umorzył około 598 mln zł. W najbliższych dniach zostanie poddanych weryfikacji kolejne kilkadziesiąt tysięcy płatników składek.

Nie trzeba składać wniosku

- Korzyść dla płatników jest podwójna. Po pierwsze otrzymają zwolnienie ze składek, a po drugie nie będą obarczeni w tej sprawie składaniem dodatkowych wniosków. ZUS zrobi to z urzędu. A o wysokości umorzenia oraz udzielonej pomocy poinformuje płatników przez Platformę Usług Elektronicznych- informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

ZUS zwraca uwagę, że w wyniku nowelizacji, po ponownym rozpatrzeniu wniosków i umorzeniu należnych składek za kwiecień i maj, na kontach nawet 800 tys. firm powstaną nadpłaty o łącznej wartości ok. 600 mln zł. 

Będzie można wnioskować o zwrot nadpłaty 

Przedsiębiorcy mogą zdecydować, czy wypłacić pieniądze, czy też pozostawić je na koncie. Wówczas środki te będą zaliczone na poczet przyszłych składek. 

W sumie zwolnienia z obowiązku opłacania składek wyniosły około 13 mld zł. Chodzi o składki za marzec, kwiecień i maj. Objęło to ponad 2 mln firm, chroniąc tym samym 6,5 mln miejsc pracy.

Page generated in 0.0138 seconds.