Z ostatniej chwili

Łódzka otwarta, Artyleryjska i Kościelna gotowe jesienią

2020-06-16 12:28:57 informacje
img

W obecności przedstawicieli częstochowskiego MZDiT, pracowników firm wykonawczych i podwykonawczych oraz przewodniczącego Rady Miasta Częstochowy, Zbigniewa Niesmacznego dokonano wczoraj, w poniedziałek 15 czerwca odbioru technicznego przebudowanej ul. Łódzkiej na odcinku od ul. Poleskiej do ronda 7 Dywizji Piechoty. Ruch samochodowy wrócił na zamknięty dotąd fragment. 

W ramach zadania za nieco ponad 3,5 mln zł wybudowano na odcinku blisko kilometra m.in.: nową infrastrukturę podziemną (wraz z sieciami kanalizacyjnymi), konstrukcję i nawierzchnię drogi, chodniki, zjazdy, oświetlenie i oznakowanie oraz zreorganizowano zieleń. Dzięki wprowadzonym ograniczeniom, zmianom parametrów drogi i wybudowaniu wyniesionych skrzyżowań z ulicami: Wawrzynowicza, Elsnera i Małopolską, ruch samochodowy będzie odbywał się w spokojniejszy niż dotąd sposób. Utrzymanie większości dotychczasowej zieleni i nowe nasadzenia umilą natomiast poruszanie się w obrębie nowej ul. Łódzkiej pieszym i rowerzystom.

Dość długi termin realizacji zadania wynikał m.in. z konieczności sformatowania wniosku o dofinansowanie inwestycji w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Zabiegi te przyniosły zamierzony efekt – przebudowa została dofinansowana kwotą ponad 1,5 mln zł.

- Oddana ulica Łódzka podobnie jak trwająca przebudowa ulic: Artyleryjskiej i Kościelnej na Stradomiu uzyskały wsparcie zewnętrzne. Zdobycie takich środków ma zawsze duże znaczenie dla miejskiej kasy, a w trudnych dla samorządu czasach, związanych z niższymi dochodami m.in. z powodu epidemii, warunkuje często możliwość przeprowadzenia inwestycji. To ważne, żebyśmy - mimo budżetowych kłopotów - zachowali możliwość realizacji zadań w ramach programu „Lepsza Komunikacja w Częstochowie”. Jednym z jego głównych celów jest przebudowa kolejnych kilometrów dróg gminnych i powiatowych w naszym mieście – podkreśla prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk.

Wspomniana budowa ulic: Artyleryjskiej i Kościelnej na Stradomiu swój finał ma mieć jesienią tego roku. 

Następną drogą powiatową, której przebudowa jest przygotowywana, to ul. Korczaka. Władze samorządowe Częstochowy i jej mieszkańcy wystosowali też do rządu apele o dofinansowanie przebudowy ul. Złotej. Kosztowna inwestycja, mimo spełnienia wymogów formalnych i akceptacji wniosku na poziomie wojewódzkim, została przeniesiona na listę rezerwową zadań przewidzianych do dofinansowania w ramach kolejnych edycji Funduszu Dróg Samorządowych. Przez to przebudowa stanęła pod znakiem zapytania - informuje Maciej Hasik, rzecznik prasowy MZDiT i MPK w Częstochowie.

Tekst ilustrują  zdjęcia z odbioru ul. Łódzkiej i aktualny stan budowy ulic: Artyleryjskiej i Kościelnej

Page generated in 0.0153 seconds.